Rekordowe zainteresowanie grantami Podkarpackiego Centrum Innowacji

31 sierpnia, 2021

Zakończony właśnie nabór wniosków do Programu grantowego to już trzecia edycja konkursu ogłaszanego przez PCI. W jego ramach podkarpaccy naukowcy mogą aplikować o granty na realizację prac badawczo-rozwojowych, których celem jest między innymi tworzenie prototypów oraz innowacyjnych technologii.

Do konkursu wpłynęło aż 178 wniosków. Podczas jego pierwszej edycji było to 101 wniosków zaś w drugiej 143. Łączna kwota wnioskowana wynosi 42,17 mln zł i jest zdecydowanie wyższa niż miało to miejsce w dwóch poprzednich naborach; odpowiednio było to: 14,7 i 22 mln zł.

Po raz pierwszy zasady konkursu umożliwiały aplikowanie wszystkim uczelniom z Podkarpacia prowadzącym działalność naukową. Pośród złożonych wniosków 106 (na kwotę 23,33 mln zł) to projekty z Politechniki Rzeszowskiej, 60 (na 16,31 mln zł) z Uniwersytetu Rzeszowskiego, 5 (na 0,95 mln zł) z WSIiZ w Rzeszowie, 3 (na 0,69 mln zł) z PWSTE w Jarosławiu oraz po 2 z WSPIA w Rzeszowie (na 0,51 mln zł) i KPU w Krośnie (na 0,38 mln zł). Kwoty wnioskowanego, pojedynczego grantu wynoszą od 68,1 tys. do 499,97 tys. zł. , a średnia wartość projektu to ok. 237 tys. zł. 

– Przebieg konkursu oraz jego efekty widoczne już na obecnym, bardzo wczesnym etapie analizy złożonych projektów, mogą być powodem do dużego zadowolenia i satysfakcji. Mamy rekordowe zainteresowanie jeżeli chodzi o  liczbę wniosków i kwotę, o jaką aplikują uczelnie. W ramach III naboru wprowadziliśmy zasady, dzięki którym przyznane przez PCI granty będą mieć faktyczny wpływ na rozwój regionu. Jedną z nich jest priorytetowe traktowanie tzw. „projektów kierunkowych”, które zakładają opracowanie innowacji wpisujących się w najnowsze trendy technologiczne, a zarazem najbardziej istotnych dla rozwoju województwa. Takich projektów wpłynęło do konkursu aż 159: najwięcej z nich dotyczy „Spersonalizowanej medycyny” (47) oraz „FoodTech” i „Zrównoważonej i ulegającej biodegradacji alternatywy dla klasycznych materiałów” (po 27). Wśród starających się o grant Zespołów, aż 114 integruje naukowców z różnych uczelni, a prace B+R w 152 ze 178 projektów zakładają łączenie co najmniej dwóch dziedzin naukowych – mówi  Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. Rozwoju technologii w PCI. 

Spośród złożonych projektów, 119 wpisuje się w Regionalną Inteligentną Specjalizację (RIS) Województwa Podkarpackiego „Jakość życia”, 27 w RIS „Informacja i telekomunikacja”, 21 w RIS „Lotnictwo i kosmonautyka” a 11 w specjalizację „Motoryzacja”. Najwięcej projektów dotyczy tematyki „Ochrona zdrowia oraz technologie medyczne” (49). Kolejnym etapem konkursu jest ocena formalna złożonych wniosków.

Udostępnij

Przeczytaj również

2 grudnia, 2022

Wyróżnione projekty programu PAPA SCIENCE STARTUP

Trzy projekty wypracowane w ramach programu PAPA SCIENCE STARTUP, które uzyskały najwyższą ocenę komisji, otrzymały wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”. Celem programu PAPA SCIENCE STARTUP było wsparcie akademickich przedsięwzięć technologicznych oraz rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Program obejmował 52 godziny zajęć i 12 bloków tematycznych. Podczas jego trwania, uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w trzech obszarach tematycznych: menadżerskim, związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwem; projektowania biznesu oraz prawa i finansów.  We współpracy z mentorami, absolwenci Programu opracowali modele biznesowe dla innowacyjnych pomysłów naukowców z Podkarpacia, w tym wytworzonych w ramach oferowanych im przez PCI programów grantowych. Wśród 17 opracowanych projektów, komisja oceniająca wyróżniła trzy najlepsze modele biznesowe: System do obsługi transportu zbiorowego na żądanie Celem projektu jest utworzenie systemu do […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

„Podróż do przyszłości – zaproponuj pomysł na elementy kapsuły czasu i zdobądź nasze gadżety” – zaproszenie do udziału w akcji

Już 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja działalności PCI ProtoLab i to właśnie wtedy w budynku zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zapraszamy do wysyłania propozycji przedmiotów, które mogą być umieszczone w kapsule. Dla 15 pierwszych osób, które prześlą swoje pomysły, przewidywane są paczki gadżetów PCI. Kapsuła czasu to dowolny pojemnik, w którym umieszcza się przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Jej celem jest przede wszystkim poinformowanie ludzi z przyszłości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana. Kapsuła czasu PCI ProtoLab ma wymiary wewnętrzne 58 cm x 47 cm i 12 grudnia zostanie uroczyście umieszona na parterze budynku przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w akcji, której celem jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na wkład do Kapsuły Czasu PCI […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content