Rekordowe zainteresowanie grantami Podkarpackiego Centrum Innowacji

31 sierpnia, 2021

Zakończony właśnie nabór wniosków do Programu grantowego to już trzecia edycja konkursu ogłaszanego przez PCI. W jego ramach podkarpaccy naukowcy mogą aplikować o granty na realizację prac badawczo-rozwojowych, których celem jest między innymi tworzenie prototypów oraz innowacyjnych technologii.

Do konkursu wpłynęło aż 178 wniosków. Podczas jego pierwszej edycji było to 101 wniosków zaś w drugiej 143. Łączna kwota wnioskowana wynosi 42,17 mln zł i jest zdecydowanie wyższa niż miało to miejsce w dwóch poprzednich naborach; odpowiednio było to: 14,7 i 22 mln zł.

Po raz pierwszy zasady konkursu umożliwiały aplikowanie wszystkim uczelniom z Podkarpacia prowadzącym działalność naukową. Pośród złożonych wniosków 106 (na kwotę 23,33 mln zł) to projekty z Politechniki Rzeszowskiej, 60 (na 16,31 mln zł) z Uniwersytetu Rzeszowskiego, 5 (na 0,95 mln zł) z WSIiZ w Rzeszowie, 3 (na 0,69 mln zł) z PWSTE w Jarosławiu oraz po 2 z WSPIA w Rzeszowie (na 0,51 mln zł) i KPU w Krośnie (na 0,38 mln zł). Kwoty wnioskowanego, pojedynczego grantu wynoszą od 68,1 tys. do 499,97 tys. zł. , a średnia wartość projektu to ok. 237 tys. zł. 

– Przebieg konkursu oraz jego efekty widoczne już na obecnym, bardzo wczesnym etapie analizy złożonych projektów, mogą być powodem do dużego zadowolenia i satysfakcji. Mamy rekordowe zainteresowanie jeżeli chodzi o  liczbę wniosków i kwotę, o jaką aplikują uczelnie. W ramach III naboru wprowadziliśmy zasady, dzięki którym przyznane przez PCI granty będą mieć faktyczny wpływ na rozwój regionu. Jedną z nich jest priorytetowe traktowanie tzw. „projektów kierunkowych”, które zakładają opracowanie innowacji wpisujących się w najnowsze trendy technologiczne, a zarazem najbardziej istotnych dla rozwoju województwa. Takich projektów wpłynęło do konkursu aż 159: najwięcej z nich dotyczy „Spersonalizowanej medycyny” (47) oraz „FoodTech” i „Zrównoważonej i ulegającej biodegradacji alternatywy dla klasycznych materiałów” (po 27). Wśród starających się o grant Zespołów, aż 114 integruje naukowców z różnych uczelni, a prace B+R w 152 ze 178 projektów zakładają łączenie co najmniej dwóch dziedzin naukowych – mówi  Krzysztof Borowicz, Dyrektor ds. Rozwoju technologii w PCI. 

Spośród złożonych projektów, 119 wpisuje się w Regionalną Inteligentną Specjalizację (RIS) Województwa Podkarpackiego „Jakość życia”, 27 w RIS „Informacja i telekomunikacja”, 21 w RIS „Lotnictwo i kosmonautyka” a 11 w specjalizację „Motoryzacja”. Najwięcej projektów dotyczy tematyki „Ochrona zdrowia oraz technologie medyczne” (49). Kolejnym etapem konkursu jest ocena formalna złożonych wniosków.

Udostępnij
Skip to content