Podkarpackie Centrum Innowacji to organizacja promująca wykorzystanie osiągnięć naukowych w gospodarce. Buduje kluczowe umiejętności naukowców i studentów.
Wzmacnia potencjał regionu finansując prace badawczo-rozwojowe naukowców oraz wytwarzane w ten sposób nowe technologie i rozwiązania.
PCI wspiera innowacyjne pomysły młodych ludzi, poszerza ich wiedzę na temat startup-ów i prototypowania udostępniając pracownie makerspace, a także organizując programy edukacyjne i hackathony.
Celem projektu jest przekształcenie oraz rozwój i doskonalenie ekosystemu sprzyjającego kreowaniu innowacyjnych pomysłów o dużej wartości, które mają potencjał do wdrożenia na rynek.
Zakładana jest realizacja działań w trzech obszarach, które odpowiadać będą za osiągnięcie celów szczegółowych projektu:
- Zwiększenie potencjału podkarpackich uczelni i naukowców do tworzenia innowacji poprzez dostarczenie finansowania, wiedzy i podnoszenie kompetencji skutkujących wzmocnieniem oferty rynkowej oraz potencjału poszczególnych uczelni – będzie on realizowany poprzez wsparcie finansowe obejmujące Program grantowy oraz działania komplementarne: szkolenia, doradztwo i działania sieciujące a także prowadzenie badań i analiz (tworzenie dedykowanych raportów, analiz i ekspertyz).
- Wzrost kompetencji i możliwości dla osób fizycznych w wieku 16-30 lat, tym studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych, do tworzenia projektów intertechnologicznych. W ramach tego obszaru rozwijane będą kompetencje, umiejętności użytkowników z wykorzystaniem przestrzeni kreatywnej PCI Protolab, gdzie następuje wymiana wiedzy i pomysłów. Zostaną oni zainspirowani do rozwijania projektów poprzez programy rozwojowe, dostępną infrastrukturę i ekspertów oraz wydarzenia sieciujące. Wdrożone zostanie wsparcie finansowe skierowane na inkubowanie pomysłów i ich realizację w przestrzeni Protolab. Działania te wpłyną na wzrost kompetencji miękkich, ale również manualnych umiejętności w wykorzystaniu sprzętu i technologii, co pozwoli na wykreowanie prototypów wynalazków technologicznych o wysokim potencjale rynkowym, powstaną fizyczne modele innowacyjnych rozwiązań.
- Nadawania wartości rynkowej projektom wytwarzanym przez osoby fizyczne – kadrę naukową, studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz ich przygotowanie do wdrożenia rynkowego czy komercjalizacji. Dzięki szkoleniom, doradztwu technologicznemu i mentoringowi biznesowemu, naukowcy oraz użytkownicy ProtoLab otrzymają wsparcie służące rozwojowi opracowanych przez nich technologii, a udział w wydarzeniach zewnętrznych czy spotkaniach networkingowych na linii nauka-biznes będzie skutkował wzrostem liczby przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu, które nawiązały współpracę z uczelniami w zakresie działalności innowacyjnej. Planowany jest dalszy rozwój i wsparcie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, między innymi poprzez działania sieciujące, doradztwo i specjalistyczne szkolenia z zakresu akredytacji, norm badawczych, doskonalące umiejętności pracowników laboratoriów. Dalszy rozwój Sieci ma na celu zwiększenie dostępności strukturyzowanych badań zleconych oferowanych przez uczelnie z województwa podkarpackiego dla biznesu oraz podniesienie kwalifikacji pracowników laboratoriów uczelnianych.
Planowane działania wpisują się w cel szczegółowy „Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii” ukierunkowany na wzrost konkurencyjności gospodarki regionu oparty na innowacyjności i wdrażanie zaawansowanych technologii.
Projekt zakłada tworzenie płaszczyzn współpracy pomiędzy sektorem biznesu, naukowo-badawczym oraz instytucjami publicznymi, wpisując się w zakres interwencji „Transfer technologii i współpraca między przedsiębiorstwami, organizacjami badawczymi i sektorem szkolnictwa wyższego”. Rozwój gospodarczy regionu zależy od poziomu innowacyjności tych sektorów, a efektywne działanie PCI zwiększa szanse na wzmocnienie lokalnego potencjału ekosystemu biznesu i innowacji. PCI wchodzi w skład systemu badań i innowacji koordynowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Tym samym funkcjonowanie i dalszy rozwój instytucji jest pożądane i bardzo istotne dla skutecznego wdrażania założeń Regionalnej Strategii Innowacji (RSI).