PCI i Boeing zapraszają na warsztaty StratoSTEM

17 kwietnia, 2024

Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Boeing zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu do udziału w warsztatach budowy balonów stratosferycznych „StratoSTEM”. Zgłoszenia można wysyłać do 8 maja.

Celem inicjatywy jest zainspirowanie uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa podkarpackiego do rozwijania swoich umiejętności, szczególnie w kierunkach technicznych. W ramach projektu uczestnicy zajmą się przygotowaniem projektów i prowadzenia eksperymentów naukowych z zakresu tematyki kosmicznej. Drugim obszarem jest rozwijanie ich umiejętności miękkich poprzez pracę zespołową i projektową.

– Bardzo się cieszę, że możemy zaproponować uczniom z Podkarpacia kolejne narzędzie pozwalające rozwinąć skrzydła oraz skłonić ich do realizacji projektów w obszarze tematyki lotniczej i kosmicznej. Jeszcze bardziej cieszy partner, z którym przystępujemy do współpracy. Boeing to marka z najwyższej półki oraz prawdziwy certyfikat jakości tego przedsięwzięcia – zaznaczył Michał Tabisz, prezes PCI.

– Według naszych prognoz, w ciągu następnych 20 lat przemysł lotniczy będzie potrzebował około 2 milionów nowych pracowników. Jednym z kluczowych elementów globalnej strategii Boeinga jest inwestowanie w inicjatywy edukacyjne, które mają przygotowywać do rozpoczęcia przygody z lotnictwem kolejne pokolenia innowatorów i inżynierów. Nasz zespół na Podkarpaciu cały czas się rozwija i mam nadzieję, że udział w programie StratoSTEM zainspiruje uczestników do tego, by w przyszłości rozpoczęli swoją zawodową drogę właśnie z nami – powiedziała Honorata Hencel, dyrektor zarządzająca Boeinga w Polsce i Ukrainie.

Projekt jest wynikiem współpracy PCI z firmą Boeing nawiązanej przy okazji hackathonu NASA Space Apps Challenge oraz Akademii ProtoLab – w ramach której eksperci amerykańskiej firmy pełnili funkcję mentorów.

– Uzupełnieniem programu jest szkolenie dla nauczycieli oraz stworzenie materiałów edukacyjnych, których celem będzie ich zainspirowanie, a także przekazanie wiedzy dotyczącej możliwości wykorzystania balonów do edukacji – dodaje Barbara Ślęk-Wojtowska, koordynatorka projektu z ramienia PCI.

W ramach przedsięwzięcia, w czterech szkołach regionu zaplanowano spotkania z ekspertami Boeinga, którzy opowiedzą o tym jak wygląda praca inżyniera i jak planować w tym kierunku swoją ścieżkę zawodową. Odbędą się także warsztaty oraz obóz treningowym w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej.

W projekcie będzie mogło wziąć udział 28 osób. Będą to cztery zespoły sześcioosobowe wraz z 4 opiekunami. 50 szkół ponadpodstawowych z regionu otrzyma materiały edukacyjne i raporty z badań w formie drukowanej. Natomiast 80 osób z 4 szkół ponadpodstawowych będzie uczestniczyć w spotkaniach z ekspertami Boeinga.

Rejestracja odbywa się poprzez: event.pcinn.org/stratostem

Zgłoś swój zespół, z którym wspólnie wykonacie eksperyment na granicy kosmosu!

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

14 maja, 2024

Miliony z Funduszy Europejskich na innowacyjne projekty dla podkarpackich uczelni 

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczyna nabór do kolejnej edycji Programu Grantowego, który wspiera prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych w regionie. Wartość składanych projektów może wynieść nawet 400 tys. zł, a łączna pula środków do rozdysponowania to 6 mln zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content