Odkryj swój potencjał i rozwiń talenty – PCI zaprasza do udziału w II edycji Akademii ProtoLab

9 listopada, 2021

Ponad 30 godzin kreatywnych zajęć, spotkania z mentorami i możliwość zrealizowania własnych pomysłów. Ruszyły zapisy na II edycję Akademii ProtoLab, której inicjatorem jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Ten bezpłatny projekt edukacyjny skierowany jest do osób w wieku 17-30 lat, mieszkających lub uczących się na terenie województwa podkarpackiego. 

Zadaniem Akademii ProtoLab jest rozwój kompetencji, które będą wspierać uczestników na podejmowanej ścieżce edukacji, planowanej karierze zawodowej oraz zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. 

– Ideą Akademii ProtoLab jest przede wszystkim dostarczenie uczestnikom praktycznej wiedzy i umiejętności. Bez względu na to, jaką drogę wybiorą – czy będzie to praca na etacie, własny biznes lub praca w projekcie studenckim – nabyte kompetencje znacznie ułatwią im start. Co ważne, uczestnicy mogą zgłosić się z własnym pomysłem, który będą rozwijać pod okiem doświadczonych mentorów. Przy wsparciu trenerów, uczestnicy wybierają najlepsze rozwiązania, poznają narzędzia i metody pracy projektowej, rozwijają umiejętność prezentacji swoich pomysłów, uczą się jak pobudzać kreatywność i rozwijać talenty oraz jak stać się liderem zespołu – mówi Barbara Ślęk-Wojtowska, Koordynator Akademii ProtoLab.

W ramach Akademii ProtoLab odbywają się wykłady teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, podczas których przy wsparciu trenerów zespoły projektowe pracują nad swoją koncepcją projektową, np. opracowują modele biznesowe, budżet projektu, czy wybierają najlepsze narzędzia marketingowe. Trenerzy Akademii ProtoLab to przede wszystkim praktycy, od lat pracujący ze środowiskiem startupów.

– Akademia ProtoLab to dla mnie możliwość rozwoju, poszerzania swoich umiejętności i wcielania w życie własnych pomysłów. Warsztaty organizowane w ramach Akademii były niezwykle kreatywne, ciekawe, ale też motywujące. Serdecznie zachęcam swoich rówieśników do tego, aby odważyli się spróbować własnych sił w inicjatywach takich jak Akademia ProtoLab – mówi Izabela Jurzecka, z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim, jedna z uczestniczek pierwszej edycji Akademii ProtoLab.

Częścią Akademii jest konkurs. Z pomocą partnerów merytorycznych i ekspertów z PCI, uczestnicy stworzą koncepcje projektowe we wskazanej tematyce. Najciekawsze pomysły otrzymają szansę na wsparcie w dalszym rozwoju projektu oraz możliwość ubiegania się o bon konstruktorski na stworzenie prototypu o wartości do 15 tysięcy złotych.

Każda z edycji Akademii ProtoLab porusza tematy aktualne dla regionu i angażuje partnerów merytorycznych. Główna tematyka pierwszej edycji dotyczyła stworzenia koncepcji projektowych z zakresu dostępności miejsc użyteczności publicznej dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Uczestnicy pierwszej edycji połączyli się w interdyscyplinarne zespoły projektowe, które opracowały 5 pomysłów na rozwiązania wspierające osoby z niepełnosprawnościami w codziennym funkcjonowaniu.

– Pierwsza edycja Akademii ProtoLab pokazała, że największą wartością tej inicjatywy są ludzie. Trenerzy i mentorzy bardzo zaangażowali się w to, żeby wspierać młodych ludzi na drodze do ich rozwoju. Uczestnicy Akademii dali z siebie 100%, udowadniając tym samym, że chcą działać, rozwijać się i inwestować w swoją przyszłość – dodaje Barbara Ślęk-Wojtowska. 

Tematem wiodącym II edycji Akademii ProtoLab jest lotnictwo i kosmonautyka. Do współpracy zostali zaproszeni mentorzy, którzy na co dzień pracują w branży lotniczej i kosmicznej. Mentorzy będą inspirować uczestników Akademii i konsultować nowe koncepcje, tak aby powstały jak najlepsze projekty, odpowiadające na wyzwania czy potrzeby w branży.  

– Branża lotnicza od lat rozwija się bardzo dynamicznie. Pandemia koronawirusa obnażyła pewne jej słabości, stawiając jednocześnie nowe wyzwania. Pojęcie „zielonego lotnictwa” stało się niezwykle istotne. Jeżeli dalej chcemy być beneficjentami podróży lotniczych to musimy zastanowić się nad tym, co zrobić, aby latanie było jak najmniej obciążające dla naszej planety. Obserwujemy, że dla młodego pokolenia temat ochrony środowiska jest bardzo ważny, dlatego Akademia ProtoLab jest znakomitym miejscem do pracy nad tym zagadnieniem. Dodatkowo, aby nie tylko mówić o rozwoju, ale również być jego świadkami, musimy wdrażać nowe, innowacyjne pomysły w życie, niczym pionierzy lotnictwa ponad sto lat temu. A kto, jak nie młodzi ludzie, będzie lepszym kołem zamachowym innowacji? To niezwykła przyjemność, ale i odpowiedzialność, aby móc dzielić się wiedzą z branży lotniczej z młodymi ludźmi i pomóc im w realizacji ich idei – mówi Michał J. Wichrowski, wykładowca na kierunku Aviation Management w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, współzałożyciel firmy PMA Aviation. 

Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii ProtoLab są: Boeing Poland, PILC Sp. z o.o., PMA Aviation, Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zajęcia w ramach Akademii ProtoLab odbywają się online. Aby zgłosić się do udziału, należy wypełnić formularz na stronie internetowej: https://bit.ly/AkademiaProtolab_IIedycja

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content