Człowiek z NASA w Rzeszowie: „Nasi inżynierowie są pod wrażeniem kompetencji polskich naukowców”

22 listopada, 2022

Zaangażowanie polskich naukowców i inżynierów w misje kosmiczne NASA jest realnym scenariuszem – przekonywał Artur B. Chmielewski. Inżynier z NASA gościł w Rzeszowie 15 i 16 listopada, na zaproszenie Podkarpackiego Centrum Innowacji.

15 i 16 listopada, Artur B. Chmielewski odwiedził Podkarpackie Centrum Innowacji. Wizyta była okazją nie tylko do spotkania i zainspirowania podkarpackich uczniów oraz studentów, ale także do dyskusji dotyczącej szans dla Podkarpacia w kontekście przyszłych misji kosmicznych NASA.

Na spotkaniu z uczniami i studentami inżynier NASA opowiedział m.in. o misji OASIS, której celem jest zbadanie wydm Sahary oraz pokrywy lodowej Grenlandii i Arktyki, aby monitorować podziemne źródła słodkiej wody i ocenić tempo topnienia lodowców. Chmielewski podkreślił również fakt, że przedstawiciele z NASA są pod ogromnym wrażeniem kompetencji polskich studentów. – Pracujemy nad tym, aby polscy studenci mogli brać udział w stażach w NASA JPL. Dwa tygodnie temu Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała wyjazd przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego do JPL (NASA), wśród członków delegacji był również przedstawiciel Politechniki Rzeszowskiej. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, jak możemy określić wasze najlepsze kompetencje i zrealizować konkretny projekt – mówił Artur B. Chmielewski.

Wśród uczestników wtorkowego spotkania znaleźli się również członkowie studenckich i uczniowskich zespołów, które realizują kosmiczne projekty. – To było fantastyczne spotkanie! Pan Artur Chmielewski przedstawił nam swoją drogę do NASA JPL, a największe wrażenie zrobił na nas jego kontakt z publicznością i otwartość wobec słuchaczy. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję do tego, aby zaprezentować Panu Arturowi naszą aplikację, którą stworzyliśmy w ramach tegorocznej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge organizowanego przez PCI. Docenił on wszystkie nasze pomysły, skomentował je dobrym słowem, co dało nam nowy punkt widzenia – zrelacjonował Adam Majcher, członek zespołu Mleczni Ludzie, laureata drugiej lokalnej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge.

Drugiego dnia, Artur B. Chmielewski spotkał się z przedstawicielami nauki, biznesu i samorządów. Podczas spotkania Michał Pilecki z Polskiej Agencji Kosmicznej, wraz z dr Arturem B. Chmielewskim i prof. Andrzejem Majką z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali dotychczasową współpracę POLSA-NASA oraz ustalenia z listopadowych warsztatów w JPL w Pasadenie. Spotkanie stało się okazją do tego, aby porozmawiać o zaangażowaniu województwa podkarpackiego w przyszłe misje kosmiczne NASA, a w szczególności misji Mars Science Helicopter – Helikopter, który obecnie budujemy, ma latać nawet do 200 km, zbierać dane naukowe, wlatując do kraterów na Marsie. Tu na Podkarpaciu, na Politechnice Rzeszowskiej doskonale potraficie konstruować samoloty i helikoptery i to właśnie z tym związana jest moja wizyta w Rzeszowie. Chcemy, aby polscy naukowcy i inżynierowie pomogli nam w tej misji – przekonywał Artur B. Chmielewski.

Artur B. Chmielewski jest inżynierem w NASA, gdzie zajmuje się m.in. budową instrumentów naukowych, testowaniem części do statków kosmicznych oraz kieruje 15 misjami NASA. Przyjechał do Rzeszowa na zaproszenie Podkarpackiego Centrum Innowacji. W ubiegłym roku, PCI uruchomiło program „Space Exploration”, którego celem jest rozwój potencjału regionu w kontekście Lotnictwa i Kosmonautyki, czyli jednej z Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji województwa podkarpackiego.

Udostępnij

Przeczytaj również

24 listopada, 2022

Jak przygotować wniosek w Horyzoncie Europa – zapraszamy na webinar

Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza do udziału w spotkaniu online organizowanym we współpracy z Horyzontalnym Punktem Kontaktowym Polska Południowo-Wschodnia.

Czytaj dalej Czytaj dalej

14 listopada, 2022

Artur B. Chmielewski w Rzeszowie. PCI zaprasza na spotkanie z Polakiem, który pracuje w NASA

Jak rozpocząć karierę w branży kosmicznej? Czy NASA korzysta z rozwiązań polskich naukowców? W jaki sposób Podkarpacie może zaangażować się w przyszłe misje kosmiczne NASA? Na te i inne pytania odpowie Artur B. Chmielewski, w trakcie swojej wizyty w Rzeszowie.

Czytaj dalej Czytaj dalej

4 listopada, 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowe wzory użytkowe mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

Nad wymiarami mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego dostosowanymi do osób z nietypowymi wymiarami kończyn górnych pracował zespół naukowy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt otrzymał blisko 60 tys. zł. dofinansowania w ramach II naboru do Programu grantowego PCI. Osoby z zespołem Downa czy niskorosłością charakteryzują się odmiennymi cechami antropometrycznymi, dlatego dostępne na rynku polskim i zagranicznym mankiety naramienne są nieodpowiednie, przez co pomiar ciśnienia tętniczego metodą osłuchową jest niemożliwy lub jego wynik może być zafałszowany. – Dokonaliśmy analizy dostępnych na rynku mankietów naramiennych do ciśnieniomierzy. Okazało się, że wymiary oferowanych produktów są niedostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub fizyczną, gdyż ich cechy antropometryczne znacząco różnią się od cech osób zdrowych. Bazując na własnych obserwacjach i wynikach przeprowadzonych […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content