Aktualności
Badanie pn. „Innowacyjne Podkarpacie 2030. Luki informacyjne a działalność badawczo-rozwojowa podkarpackich naukowców”
27 lutego, 2023
W drugiej połowie 2022 roku Podkarpackie Centrum Innowacji realizowało badanie „Innowacyjne Podkarpacie 2030. Luki informacyjne a prace badawczo-rozwojowe podkarpackich naukowców”, którego celem było podjęcie się charakterystyki i pomiaru wielkości luk informacyjnych w środowisku akademickim Podkarpacia oraz określenie ich wpływu na działalność w obszarze prac badawczo-rozwojowych (B+R).
Badanie skierowane było do przedstawicieli środowiska naukowego, skupionego wokół szkół wyższych posiadających siedzibę na terenie Podkarpacia: władz uczelni, naukowców oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie informacją naukową w strukturach uczelni tj. personelu kierującego bibliotekami. Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji badań z cyklu „Innowacyjne Podkarpacie 2030” dane pozyskiwane były za pośrednictwem ankiet internetowych (CAWI). W ramach I etapu projektu badawczego władze podkarpackich uczelni miały szanse wypowiedzieć się na temat wpływu luk informacyjnych na działalność placówek w obszarze tworzenia i rozwijania nowych technologii.
Do I etapu projektu badawczego przystąpiło ostatecznie 9 przedstawicieli władz podkarpackich uczelni. Wśród podmiotów zainteresowanych przedsięwzięciem znalazły się 4 uczelnie akademickie oraz 5 zawodowych. Były to:
· Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
· Uniwersytet Rzeszowski,
· Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie,
· Wyższa Szkoła Prawa i Administracji – Rzeszowska Szkoła Wyższa,
· Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie (dawn. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie),
· Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu (dawn. Państwową Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu),
· Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu,
· Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu,
· Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku.
Wypełnienie kwestionariusza przez rektorów bądź osoby upoważnione było tożsame z wyrażeniem zgody na udział uczelni w dalszych etapach badania, w których udział wzięli przedstawiciele bibliotek ww. uczelni oraz ponad dwustu naukowców z Podkarpacia.

Obecnie Dział Badań i Analiz PCI prowadzi prace analityczne, których efektem mają być indywidualne raporty dla uczelni biorących udział w badaniu.
Wstępne wyniki trzeciej edycji „Innowacyjnego Podkarpacia 2030” ukażą się w najbliższym wydaniu biuletynu Podkarpackiego Centrum Innowacji IMagInn.