Innowacyjne Podkarpacie 2030: Finansowanie prac B+R i współpraca nauki z biznesem

4 października, 2023

Dział Badań i Analiz PCI zakończył projekt badawczy pn. „Innowacyjne Podkarpacie 2030: Finansowanie prac B+R i współpraca nauki z biznesem”. IV edycja badań była wyjątkowa pod względem różnorodności zastosowanych metod pozyskiwania danych.

Celem głównym projektu badawczego. „Innowacyjne Podkarpacie 2030: Finansowanie prac B+R i współpraca nauki z biznesem” był opis i pomiar doświadczeń przedstawicieli władz uczelni oraz naukowców z województwa podkarpackiego w aplikowaniu o środki finansowe na projekty B+R, ich rozliczaniu oraz współpracy sektora nauki i biznesu. Wśród celów szczegółowych wyróżniono m.in:

  • opis i pomiar zależności między efektami procesu aplikowania do projektów B+R, ich rozliczania oraz współpracy z sektorem biznesu a typem uczelni, dziedziną naukową czy regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami (RIS), jakie reprezentują badani;
  • opis poziomu współdziałania uczelni i naukowców z sektorem biznesu w ramach projektów B+R oraz oczekiwań uczelni i naukowców w tym zakresie.

Celem zachowania rzetelności prowadzonych badań, trafności wnioskowania i weryfikacji zebranych informacji zastosowano triangulację obejmującą badania przedstawicieli władz uczelni oraz naukowców, ale także wykorzystanie różnych metod badawczych (w tym wypadku – metod jakościowych i ilościowych). Priorytetem był nie tylko pomiar, ale i opis badanych zjawisk. Inicjatywę rozpoczęto od przeprowadzenia badań jakościowych FGI ( ang. Focus Group Interview; zogniskowane wywiady grupowe). Kolejnym etapem projektu była realizacja badań ilościowych CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview; wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony www).

Otrzymane informacje będą stanowić głos środowiska akademickiego w kontekście wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, a także wskażą pożądane przez uczelnie kierunki rozwoju oferty PCI na kolejne lata.

Do udziału w projekcie badawczym zgłosiło się 9 uczelni, które posiadają siedzibę na terenie województwa podkarpackiego, w tym 4 uczelnie akademickie oraz 5 uczelni zawodowych tj.:

· Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza;

· Uniwersytet Rzeszowski;

· Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie;

· Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa;

· Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie;

· Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu;

· Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku;

· Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu;

· Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Już teraz mogą Państwo zapoznać się z dashboardem zawierającym najważniejsze dane z badań: [LINK]

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej

26 kwietnia, 2024

Ponad 7 mln zł na innowacje dla naszego regionu!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała operatorów „Laboratorium Innowatora”. Do konkursu zgłoszono 37 wniosków, z których najwyższą ocenę otrzymało Podkarpackie Centrum Innowacji. Łącznie do spółki samorządu województwa trafi ponad 7 mln 300 tys. zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content