Zwycięskie technologie zaprezentowane podczas Hello Tomorrow 2023 w Paryżu

4 kwietnia, 2023

8 Edycja „Global Challenge of Hello Tomorrow” co roku nagradza przedstawicieli środowiska deeptechowego za ich innowacyjne projekty.  Wydarzeniem towarzyszącym są sesje networkingowe, które łączą start- upy z liderami branży i inwestorami.  Podczas szczytu Hello Tommorow Global, który odbył się w Paryżu w dniach 9-10 marca, startupy z całego świata zaprezentowały swoje technologie. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się również przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Międzynarodowe jury złożone z ekspertów dokładnie przeanalizowało ponad 4000 zgłoszeń konkursowych i wybrało 70 projektów, które wyróżniały się innowacjami technologicznymi, opłacalnością ekonomiczną, przywództwem, zespołem i potencjalnym wpływem na przemysł, planetę i społeczeństwo. Wyróżnione startupy urzeczywistniają opiekę zdrowotną i wprowadzają pionierskie metody leczenia złożonych problemów zdrowotnych.  Opracowują nowe sposoby radzenia sobie z emisjami CO2 i tworzą nowe materiały o bardziej obiegu zamkniętym. Wykorzystują technologię kwantową, sztuczną inteligencję i robotykę do tworzenia lepszej jakości i wydajniejszych produktów oraz systemów.

Informatyka i elektronika

Welinq to francuski startup zajmujący się dostarczaniem rozwiązań do łączenia procesorów kwantowych w celu zwiększenia ich mocy obliczeniowej.  Wzajemne łączenie komputerów kwantowych odnosi się do możliwości splątania ze sobą fizycznie oddzielonych jednostek przetwarzania kwantowego (QPU). Obliczenia kwantowe to szybko rozwijająca się technologia, która kształtuje przyszłość rozwoju technologii i sposób, w jaki funkcjonujemy w społeczeństwie. Technologia ta wykorzystuje mechanikę kwantową do rozwiązywania problemów zbyt złożonych dla klasycznych komputerów – dając odpowiedzi i rozwiązania pojawiających się wyzwań badawczych.  Zespół z Paryża opracowuje obecnie swój pierwszy produkt, wysoce wydajną pamięć kwantową, która będzie zintegrowana, przenośna i możliwa do wdrożenia w kwantowych infrastrukturach obliczeniowych i kwantowej komunikacji.

Biotechnologia i farmacja

Floating Genes to startup założony w 2021 roku, rozwijający technologię wczesnej diagnostyki raka za pomocą sekwencjowania ctDNA.  Opracowana technologia dotyczy wykrywania rzadkich mutacji w płynnych biopsjach poprzez wykrywanie techniką sekwencjowania kolejnej generacji DNA nowotworu. Płynna biopsja w onkologii jest odpowiednikiem klasycznej biopsji, z tą różnicą, że materiał genetyczny pobierany jest z krwi pacjenta. Klasyczna biopsja polega na pozyskaniu materiału bezpośrednio z guza. Start-up opracowuje narzędzia do wczesnego wykrywania nowotworów w płynnych biopsjach. Wstępne podejście składa się z dwóch głównych elementów: zestawu z odczynnikami oraz programu komputerowego do analizy danych sekwencjonowania nowej generacji. Obecnie technologia jest w fazie proof of concept i skupia się na opracowaniu testów in vitro opartej na ciekłej biopsji.  

Lotnictwo

Aliena to startup z Singapuru zajmujący się technologiami kosmicznymi, specjalizujący się w obserwacji Ziemi oraz w plazmowych systemach napędowych. Celem nagrodzonej technologii jest dostarczanie danych o wysokiej rozdzielczości przedsiębiorstwom naziemnym poprzez umożliwienie flocie satelitów do obrazowania zbliżenia się do Ziemi za pomocą innowacyjnych silników plazmowych. Działanie oparte jest o ciąg generowany przez siłę Lorentza, czyli taką, jaka działa na cząstkę obdarzoną ładunkiem elektrycznym poruszającą się w polu elektromagnetycznym. Zminiaturyzowanie elektrycznych systemów napędowych oraz implementacja do celów detekcji umożliwia  pozyskiwanie i analizę danych za pośrednictwem sieci satelitów na bardzo niskich orbitach okołoziemskich (VLEO Very low Earth Orbi).

Urządzenia medyczne

LIQID Medical (RPA) start-up biotechnologiczny skupiający się na opracowywaniu innowacyjnych i skutecznych urządzeń okulistycznych. Opracowane rozwiązanie, to implant oczny, który daje pierwszą nadzieję na ostateczne wyleczenie jaskry, wiodącej przyczyny nieodwracalnej ślepoty na całym świecie.

Ochrona środowiska

New Iradium (USA) rozwija dekarbonizacje przemysłu chemicznego poprzez wykorzystanie technologii inspirowanej fotosyntezą do produkcji niskoemisyjnych produktów chemicznych. Wstępne zastosowania technologii obejmują produkcję kwasów karboksylowych przy użyciu CO2 jako surowca oraz produkcję alkoholi/ketonów bezpośrednio z alkanów. Redukcja energochłonnych półproduktów chemicznych i obniżenie emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia produktów końcowych, powoduje zmniejszenie emisji C02.

Żywność i rolnictwo

Gelatex Technologies z Estonii to technologia produkcji nanowłókien dla hodowli mięsa, inżynierii tkankowej i leczenia ran.  W porównaniu do konkurencyjnej metody stosowanej do elektroprzędzenia, prezentowana technologia redukuje cenę nanowłókien o ponad 90%.

Przemysł 4.0

W tej kategorii zwycięzcą została młoda spółka Touch Sensity, która opracowuje wbudowaną aplikację wykorzystującą modele matematyczne i sztuczną inteligencję, umożliwiającą konserwację predykcyjną (w przeciwieństwie do konserwacji planowej) materiałów wrażliwych na mechaniczne interakcje fizyczne. Przedstawione rozwiązanie pozwala na monitoring w czasie rzeczywistym różnorodnych parametrów materiałowych informując o wszelakich uderzeniach, deformacjach czy też uszkodzeniach urządzeń.   Poprzez zastosowanie np.  w przemyśle lotniczym do monitoringu newralgicznych elementów konstrukcyjnych, rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo jak również   przedłuża żywotność kluczowych i kosztownych elementów.

Gospodarka obiegu zamkniętego

EnaDyne to niemiecka technologia, która skupia się na optymalizacji znanego procesu metanizacji dwutlenku węgla czyli uwodornienia CO2 do metanu. Proces ten nazywany jest reakcją Sabatiera i został opisany już ponad 100 lat temu przez francuskiego chemika Paula Sabatiera (laureata nagrody Nobla w 1912r.)  Mówiąc ściślej,  proces Power to Gas (PtG)  wykorzystuje się do przekształcenia nadwyżki energii elektrycznej w cenny gaz w procesie łączonym: podczas elektrolizy wody wytwarzany jest wodór, który w następnym etapie reaguje z dwutlenkiem węgla dając metan. Ten drugi krok wymaga dostarczenia CO2 np. z gazów emisyjnych (a więc pozwala ograniczać zanieczyszczenie nimi środowiska). Koncepcja PtG oferuje atrakcyjną perspektywę redukcji emisji CO2 na dużą skalę, przy jednoczesnym wykorzystaniu nadwyżki energii z OZE. Zatem jeden proces łączy rozwiązania kilku problemów – usuwania CO2 i zagospodarowania okresowych nadwyżek energii elektrycznej.

Nowe materiały w biotechnologii

Sóliome (USA). Opracowanie receptury kremu przeciwsłonecznego posiadającego ochronę UVA i UVB, który jest zarówno biologicznie bezpieczny (brak np. dwutlenku tytanu – związku rakotwórczego)  jak i przyjazny dla środowiska, Technologia powstałą w wyniku bionicznej inspiracji ludzkim okiem, które dzięki wysoce rozwiniętej chemii peptydów jest naturalnie chronione przed słońcem.

Każdego roku, Hello Tomorrow to okazja do inspiracji, zbierania doświadczeń i dobrych praktyk oraz obserwacji ciekawych rozwiązań i kierunków rozwoju technologii. To także okazja do doświadczenia najnowszych trendów technologicznych i obserwowania innowacji, które mogą zmienić świat.

Udostępnij
Skip to content