Student Politechniki Rzeszowskiej i lider zespołu Innspace Rover finalistą rankingu „25 under 25” czasopisma Forbes

12 kwietnia, 2022

Hubert Gross, student ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na Politechnice Rzeszowskiej został finalistą prestiżowego konkursu „25 under 25” organizowanego przez czasopismo Forbes.

Hubert obecnie szkoli się do licencji pilota zawodowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej, ale to jego zainteresowanie kosmosem zostało docenione przez jury konkursu „25 under 25”.  Wraz z zespołem Legendary Rover zajął 1. miejsce w International Planetary Aerial Systems Challenge za projekt drona zdolnego do lotu w marsjańskiej atmosferze. Niedługo później zespół zdobył 2. miejsce w International Rover Design Challenge 2021 za projekt łazika marsjańskiego do eksploracji jaskiń lawowych. – W 2020 roku przystąpiłem do 6-tygodniowej analogowej misji kosmicznej BRIGHT II organizowanej przez Analog Astronaut Training Center. Tyle tygodni w izolacji od świata, bez światła słonecznego i na specjalnej diecie było ogromnym wyzwaniem. Mogłem poczuć namiastkę tego, co czują astronauci – mówi Hubert Gross.

Podczas analogowej misji kosmicznej Hubert poznał osoby, z którymi realizował późniejsze projekty w stowarzyszeniu Innspace. Najpierw była kosmiczna baza na Księżycu o nazwie Xors, w którym to projekcie Hubert odpowiedzialny był za wybór lokalizacji i systemu kontroli termicznej. Projekt zespołu Innspace zajął 4. miejsce w konkursie Moon Base Design Contest.

Niedługo potem Hubert wraz z kilkoma członkami zespołu Innspace zajęli 1. miejsce w krajowym finale ActInSpace2020 w Niemczech za projekt łączący dane satelitarne oraz samochodowe w celu lepszego przewidywania plonów. Projekt ten znalazł się w top 6 (na 543 drużyny) w międzynarodowym finale ActInSpace2020.

W październiku Hubert zakwalifikował się i wziął udział w Space Station Design Workshop 2021 organizowanych przez University of Stuttgart, gdzie jako inżynier systemowy pracował nad projektem bazy księżycowej. Był też członkiem panelu dyskusyjnego „Vision for the Moon Village:Future” na 5th Global Moon Village Workshop & Symposium, gdzie opowiadał o projekcie Xors.

W międzyczasie Hubert realizował wiele innych projektów związanych z kosmosem. Jeden z nich związany był z głośnym ostatnio tematem lotów suborbitalnych. Usilne starania 3 milionerów, aby zbudować własne pojazdy suborbitalne i umożliwić każdemu człowiekowi lot w kosmos zwróciły uwagę na ten segment sektora kosmicznego zwłaszcza, że z powodzeniem przeprowadzili oni pierwsze loty załogowe. – Jesteśmy świadkami przełomu w naszym myśleniu o podróżach kosmicznych. Dzięki lotom suborbitalnym w przyszłości każdy z nas będzie mógł przekroczyć granicę kosmosu i poczuć na własnej skórze mikrograwitację. Kosmos nie będzie dostępny już tylko dla miliarderów – dodaje Hubert.

Z tym tematem związany był kolejny projekt Huberta. Był liderem zespołu Innspace, startującym w konkursie Student Aerospace Challenge 2020-2021, gdzie za projekt osłony przeciw radiacyjnej do samolotu suborbitalnego otrzymał nagrodę Suborbital Day Special Prize. W 2021 roku Hubert został członkiem Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej.

Obecnie, Hubert wraz z członkami z grupy Innspace pod opieką dr hab. inż. Andrzeja Majki, prof. PRz realizuje grant badawczo-rozwojowy pt. „Opracowanie i optymalizacja systemu do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży lotniczej i kosmicznej”. Projekt otrzymał ponad 200 tys. zł dofinansowania w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Celem projektu jest umożliwienie łatwego, zdalnego dostępu do stacji satelitarnej dla studentów, naukowców i profesjonalistów, aby mogli zastosować ją do komunikacji z własnymi satelitami, radioastronomii czy badań naukowych.

Konkurs „25 under 25” to inicjatywa magazynu Forbes, którego celem jest wyróżnienie wybitnych i nieprzeciętnych osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. Hubert Gross otrzymał wyróżnienie w kategorii Nauka. – To dla mnie ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. Kieruję obecnie projektem Innspace Rover i mam nadzieję, że otworzy mi to wiele drzwi i pomoże nawiązać współprace, które pozwolą zrealizować nasze cele. Plan jest ambitny – wyjść poza konkursy dla studentów. Czy się uda? Przede mną i zespołem sporo pracy, ale wierzymy, że jeszcze sporo możemy pokazać – mówi Hubert Gross.

W tym roku, Hubert wraz z członkami grupy Innspace Rover będą pracowali nad analogiem łazika marsjańskiego jako platformy badawczej. Projekt będzie realizowany w przestrzeniach PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content