Podkarpackie Centrum Innowacji Partnerem w Projekcie „MounteResilience”

21 września, 2023

Projekt „MountResilience” otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji “Horyzont Europa” – Mission CLIMA. Dzieki projektowi europejskie regiony i lokalne społeczności na obszarach górskich uzyskają wsparcie w zakresie przystosowania się do zmiany klimatycznych. Projekt realizowany będzie przez ponad 40 partnerów z 10 górskich regionów Europy, a Podkarpackie Centrum Innowacji będąc jedyną polską organizacją w Projekcie, reprezentuje województw podkarpackie.

W dniach 19 – 21 września wszystkie organizacje partnerskie i wspierające spotkały się we Włoszech w Edolo oraz Ponte di Legno, na spotkaniu rozpoczynającym Projekt. To właśnie tu, w niewielkiej górskiej miejscowości, lider projektu – Uniwersytet w Mediolanie – prowadzi działalność związaną z adaptacją do zmian klimatu, których efekty, np.: szybkie topnienie lodowców, degradacja lasów, intensywne opady deszczu powodujące powodzie błyskawiczne, mają wpływ na życie społeczności lokalnej.

W spotkaniu rozpoczynającym Projekt “MountResilience”, Podkarpackie Centrum Innowacji reprezentował Marcin Dygoń, Dyrektor Zarządzający ds. Finansów i Administracji: “Projekt ma charakter badawczy, zakłada różnorodność europejskich regionów oraz problemów, które napotykają ludzie żyjący na obszarach górskich, od zarządzania zasobami wodnymi, przez odbudowę funkcji łąk, czy wyzwania związane z hodowlą zwierząt, po organizację turystyki i wypoczynku. Zmiany klimatyczne są wielowymiarowe, dlatego wymagają wielowymiarowych i skomplikowanych narzędzi, które mają zostać wypracowane i przetestowane w tym Projekcie”.

Województwo podkarpackie jest jednym z regionów, w których zastosowane zostaną rezultaty Projektu “MountResilience”, a udział w spotkaniu umożliwił nawiązanie relacji z pozostałymi partnerami oraz miał na celu ustalenie planu działania Partnerstwa na najbliższe miesiące.

Udostępnij

Przeczytaj również

7 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji podsumowało 6 lat działalności podczas konferencji łączącej naukę z biznesem – “Technologia – Biznes – Inwestycje”

Kilkuset uczestników, znamienici goście, 40 ekspertów w roli panelistów, dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji uczciło 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Konferencja “Technologia – Biznes – Inwestycje” – 6 lat Podkarpackiego Centrum Innowacji

Już 7 grudnia 2023 roku w Rzeszowie, w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, odbędzie się konferencja “Technologia Biznes Inwestycje”. Ponad 40 ekspertów wystąpi w roli panelistów, a wydarzenie obejmie dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji już wkrótce uczci 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Analizy pozycji rankingowych uczelni z Podkarpacia

Początkiem 2021 roku w strukturze Podkarpackiego Centrum Innowacji powołano Dział badań i analiz, którego głównym zadaniem jest monitorowanie rozwoju innowacji w regionie, w tym gromadzenie informacji o regionalnych zasobach w zakresie rozwoju i transferu technologii. W ramach działalności prowadzone są m.in analizy obszarów podkarpackiej nauki. Efektem jednej z nich są analizy porównawcze rankingów uczelnianych.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content