Podkarpackie Centrum Innowacji Partnerem w Projekcie „MounteResilience”

21 września, 2023

Projekt „MountResilience” otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji “Horyzont Europa” – Mission CLIMA. Dzieki projektowi europejskie regiony i lokalne społeczności na obszarach górskich uzyskają wsparcie w zakresie przystosowania się do zmiany klimatycznych. Projekt realizowany będzie przez ponad 40 partnerów z 10 górskich regionów Europy, a Podkarpackie Centrum Innowacji będąc jedyną polską organizacją w Projekcie, reprezentuje województw podkarpackie.

W dniach 19 – 21 września wszystkie organizacje partnerskie i wspierające spotkały się we Włoszech w Edolo oraz Ponte di Legno, na spotkaniu rozpoczynającym Projekt. To właśnie tu, w niewielkiej górskiej miejscowości, lider projektu – Uniwersytet w Mediolanie – prowadzi działalność związaną z adaptacją do zmian klimatu, których efekty, np.: szybkie topnienie lodowców, degradacja lasów, intensywne opady deszczu powodujące powodzie błyskawiczne, mają wpływ na życie społeczności lokalnej.

W spotkaniu rozpoczynającym Projekt “MountResilience”, Podkarpackie Centrum Innowacji reprezentował Marcin Dygoń, Dyrektor Zarządzający ds. Finansów i Administracji: “Projekt ma charakter badawczy, zakłada różnorodność europejskich regionów oraz problemów, które napotykają ludzie żyjący na obszarach górskich, od zarządzania zasobami wodnymi, przez odbudowę funkcji łąk, czy wyzwania związane z hodowlą zwierząt, po organizację turystyki i wypoczynku. Zmiany klimatyczne są wielowymiarowe, dlatego wymagają wielowymiarowych i skomplikowanych narzędzi, które mają zostać wypracowane i przetestowane w tym Projekcie”.

Województwo podkarpackie jest jednym z regionów, w których zastosowane zostaną rezultaty Projektu “MountResilience”, a udział w spotkaniu umożliwił nawiązanie relacji z pozostałymi partnerami oraz miał na celu ustalenie planu działania Partnerstwa na najbliższe miesiące.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

14 maja, 2024

Miliony z Funduszy Europejskich na innowacyjne projekty dla podkarpackich uczelni 

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczyna nabór do kolejnej edycji Programu Grantowego, który wspiera prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych w regionie. Wartość składanych projektów może wynieść nawet 400 tys. zł, a łączna pula środków do rozdysponowania to 6 mln zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content