PCI współorganizatorem Testu wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu

25 kwietnia, 2022

Już 27 kwietnia odbędzie się Test wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu, organizowany w ramach obchodów roku tego wybitnego wynalazcy.

Test odbędzie się w formule online, link do niego zostanie opublikowany w dniu konkursu na rzeszow.wyborcza.pl. Uczestnictwo jest bezpłatne i nie wymaga rejestracji. O sukcesie zdecyduje największa liczba poprawnych odpowiedzi wskazanych w najkrótszym czasie.

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Łukasiewicza. Znany farmaceuta i przedsiębiorca, a zarazem pionier przemysłu naftowego w Europie urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach k. Mielca. W latach 1832-1836 uczęszczał do popijarskiego gimnazjum w Rzeszowie, a następnie pracował kolejno w aptece w Łańcucie i Rzeszowie, dokształcając się w zawodzie aptekarza. 

Ignacy Łukasiewicz jako pierwszy na świecie wykorzystał ropę naftową w skali przemysłowej. Po oczyszczeniu ropy, uzyskał naftę, konstruując następnie lampę naftową, która oświetliła wystawę apteki. Za symboliczną datę powstania polskiego przemysłu naftowego uznaje się 31 lipca 1853r. 

Organizatorami Testu są: Gazeta Wyborcza, Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. 

Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Udostępnij
Skip to content