PCI inwestuje w młodych innowatorów

26 marca, 2024

Zakup helu i materiałów niezbędnych do konstrukcji balonu stratosferycznego dla koła naukowo-technologicznego TechnoZone z Dębicy – to jeden z przykładów działalności Podkarpackiego Centrum Innowacji skierowanej do szkół średnich. W ten sposób Instytucja Samorządu Województwa Podkarpackiego rozwija swoją działalność poza stolicą regionu.  

To konkretna współpraca umożliwi uczniom z Dębicy, udział w naukowym przedsięwzięciu, które odbędzie się już w przyszłym miesiącu w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach. Dziś podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Podkarpackim Centrum Innowacji a Zespołem Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Dokument sygnowali: Michał Tabisz, prezes PCI oraz dyr. Zespołu Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy Joanna Dymitrowska. Przy podpisaniu dokumentu obecni byli także: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego.

  • Rolą samorządów wszystkich szczebli jest wspierać „ponadprogramową” aktywność naukową młodych mieszkańców Podkarpacia. W naszym województwie przygotowaliśmy cały system składający się instrumentów oferowanych szkołom i uczniom. Podkarpackie Centrum Innowacji jest kluczowym elementem tego przedsięwzięcia, ale nie jedynym. Stawiamy na innowacje i zawody przyszłości, stąd nasze zainteresowanie obszarami takimi jak: kosmonautyka, robotyka czy sztuczna inteligencja – podkreśla marszałek województwa Władysław Ortyl.

To nie pierwsze wspólne przedsięwzięcie, jakie PCI realizuje z uczniami ZS nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy. Już wcześniej, młodzi naukowcy z popularnego „Kwiatka” przygotowywali swoje projekty, korzystając z przestrzeni i materiałów zapewnionych przez Centrum. Przykładem może być Turniej Maszyn Wiatrowych organizowany przez PGE. W ubiegłym roku, to właśnie w pracowniach PCI ProtoLab, członkowie koła projektowali i drukowali elementy do turbin wiatrowych. 

  • Nasza współpraca ze szkołami średnimi jest znacznie szersza. To właśnie w PCI do ogólnopolskiego finału konkursu Samsung „Solve for Tomorrow” przygotowują się programiści z ZSTiO w Jarosławiu, który znaleźli się w grupie 12 najlepszych zespołów w kraju – zaznaczył Michał Tabisz, prezes PCI.

„Incloosy – miasto bez barier” to aplikacja, która będzie pomagać osobom z niepełnosprawnościami i starszym pokonywać przeszkody architektoniczne w przestrzeni miejskiej, poprzez udostępnienie tzw. „empatycznej nawigacji”.  


Regularnie w Podkarpackim Centrum Innowacji spotykają się konstruktorzy z brzozowskiej grupy EduMars. Ten projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży naukami ścisłymi poprzez poznanie różnych aspektów badań Marsa oraz innych planet układu słonecznego. Skupia w głównej mierze młodzież z powiatu brzozowskiego, która właśnie w PCI ProtoLab przygotowuje obecnie konstrukcje rakiet i satelitów.

  • Udostępniamy kreatywną przestrzeń, gwarantujemy wsparcie ekspertów, ale też w ramach programu „Preinkubacji” finansujemy zakup niezbędnych materiałów do realizacji pomysłów.  Nie są to ogromne kwoty, ale często stanowią barierę, która nie pozwala tym projektom ujrzeć światła dziennego. Na tym m.in. polega nasza misja, aby pomóc wykonać ten pierwszy krok – dodaje Michał Tabisz. 

Takich przykładów jest więcej. Swoją działalności PCI obejmuje obszar całego regionu. „Preinkubacja” to tylko jedna z form współpracy, bo centrum zapewnia m.in. możliwość odbycia praktyk, jest organizatorem całego szeregu kreatywnych wydarzeń – przykładem jest Hack Carpthia, czyli hakaton organizowany wspólnie z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, który odbędzie się 6 i 7 kwietnia. Centrum daje też możliwość spotkań z osobami, które osiągnęły sukces w swoich branżach. Strefa Inspiracji PCI to cykliczne wydarzenia, które odbywają się stacjonarnie w siedzibie spółki. 

Udostępnij
Skip to content