Naukowiec Przyszłości 2023 dla dr inż. Małgorzaty Karbarz, za projekt badawczy dofinansowany przez PCI!

26 października, 2023

Pani dr inż. Małgorzata Karbarz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas 8 Forum Inteligentnego Rozwoju, otrzymała nagrodę w kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat” za pozytywne podejście do upowszechniania informacji o dotychczasowych wynikach przedsięwzięcia. Jest to jedyne takie wyróżnienie na Podkarpaciu.

Nagrodzony projekt dotyczył opracowania metody do identyfikacji gatunkowej suplementów diety z zastosowaniem metody molekularnej – barkodowania DNA. Suplementy diety zawierające grzyby, są coraz bardziej powszechne i chętnie stosowane. Technologia pozwoli zweryfikować czy drogie grzyby, stanowiące składnik suplementu, nie zostały zastąpione tańszym i łatwo dostępnym zamiennikiem o innych właściwościach. Nie jest to rzadkie zjawisko, producenci suplementów często podają błędną nazwę gatunkową na opakowaniach. Może być to celowe lub wynikać z błędów identyfikacji materiału wyjściowego za pomocą analizy morfologicznej. W ramach projektu opracowano prototyp metody do analizy składników suplementów diety opartej o barkodowanie DNA.

Projekt „Metoda identyfikacji składników suplementów diety oparta o barkodowanie DNA” został sfinansowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji w ramach III Naboru Programu Grantowego w kwocie 495 tys. zł, a także Mini Funduszu Rozwojowego w kwocie 49 tys. zł.

To  nie pierwsze wyróżnienie dla tego projektu. W roku 2022 r. znalazł się w gronie finalistów DeepTech Summit 2022 oraz uzyskał srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. – Jesteśmy dumni, że projekt finansowany przez PCI zdobył uznanie na tak ważnych wydarzeniach w Polsce. Oprócz samego finansowania, dział rozwoju PCI wspiera w dalszym rozwoju takie ambitne projekty, prowadząc je w stronę komercjalizacji – mówi Timea Sulenta – Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań PCI.

Dziękuję za wyróżnienie i możliwość prezentacji swoich wyników na tym niezwykłym wydarzeniu łączącym ludzi nauki i biznesu. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu. Dziękuję zespołowi: dr hab. Agnieszce Sękarze, dr Piotrowi Ziębie, dr Przemysławowi Sołkowi  mgr inż. Angelice Zapał, mgr inż. Dominice Szlachcikowskiej. Dziękuję Podkarpackiemu Centrum Innowacji oraz Uniwersytetowi Rzeszowskiemu – mówi dr inż. Małgorzata Karbarz, adiunkt prowadzący badania na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Podkarpackie Centrum Innowacji gratuluje sukcesów naukowych dr inż. Małgorzacie Karbarz i kontynuuje wspieranie ambitnych projektów prowadząc je w stronę komercjalizacji, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

14 maja, 2024

Miliony z Funduszy Europejskich na innowacyjne projekty dla podkarpackich uczelni 

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczyna nabór do kolejnej edycji Programu Grantowego, który wspiera prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych w regionie. Wartość składanych projektów może wynieść nawet 400 tys. zł, a łączna pula środków do rozdysponowania to 6 mln zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content