Analizy pozycji rankingowych uczelni z Podkarpacia

28 listopada, 2023

Początkiem 2021 roku w strukturze Podkarpackiego Centrum Innowacji powołano Dział badań i analiz, którego głównym zadaniem jest monitorowanie rozwoju innowacji w regionie, w tym gromadzenie informacji o regionalnych zasobach w zakresie rozwoju i transferu technologii. W ramach działalności prowadzone są m.in analizy obszarów podkarpackiej nauki. Efektem jednej z nich są analizy porównawcze rankingów uczelnianych.

Pierwsza edycja przedsięwzięcia została przeprowadzona pod koniec 2022 roku dla wszystkich uczelni posiadających siedzibę na terenie województwa podkarpackiego. Przedmiotem badań było wówczas 5 rankingów międzynarodowych, a same opracowania obejmowały m.in. analizę porównawczą pozycji uczelni w skali regionu, kraju i świata, analizę dokumentów strategicznych w kontekście celów oraz wskaźników rankingów wraz z indywidualnymi rekomendacjami.

W celu optymalnego dopasowania wsparcia do potrzeb interesariuszy w 2023 roku Dział badań i analiz przeprowadził badania ankietowe metodą PAPI oraz CAWI wśród przedstawicieli władz podkarpackich uczelni. Badanie dotyczyło zainteresowania otrzymywaniem analiz rankingów obejmujących podmioty szkolnictwa wyższego na świecie.

  • Cieszymy się z nawiązanej z podkarpackimi uczelniami współpracy, której obszarem są analizy międzynarodowych rankingów tworzone na podstawie wskazanych przez nich potrzeb. Taka informacja, uzyskana od samej grupy docelowej, jest gwarancją efektywności naszych działań, co dla nas jako badaczy, jest najważniejsze – mówi Renata Kochan, Specjalistka ds. badań i analiz PCI.

Podkarpackie jednostki naukowe zostały poproszone o doprecyzowanie swoich oczekiwań, w tym wskazanie istotnych dla uczelni rankingów oraz zakresu samych analiz.

Wśród 7 uczelni z województwa podkarpackiego, które zadeklarowały chęć kontynuacji udziału w inicjatywie znalazły się: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Uniwersytet Rzeszowski, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

Dział badań i analiz w Podkarpackim Centrum Innowacji
  • Wierzymy, że przedstawione w opracowaniach dane zachęcą podkarpackie uczelnie do podejmowania nowych aktywności w rankingach poświęconych jednostkom naukowym. Nasz zespół dołożył wielu starań, aby treści zawarte w raportach stanowiły cenne źródło informacji dla budowania widoczności uczelni oraz wzmacniania ich pozycji na arenie międzynarodowej – dodaje Anna Sadowy, Specjalistka ds. badań i analiz PCI.

W przypadku chęci zgłoszenia zainteresowania na podobne analizy należy przesłać maila na adres: badania@pcinn.org

Udostępnij

Przeczytaj również

2 lutego, 2024

Podkarpackie Centrum Innowacji z europejskim finansowaniem do 2029 roku

Umowa na dofinansowanie projektu pn. „Podkarpackie Centrum Innowacji 2029” została dziś podpisana w Rzeszowie. Jej wartość to ponad 60 mln zł. Środki pochodzące w całości
z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, będą wspierać rozwój innowacji, nauki i przedsiębiorczości w regionie.

Czytaj dalej Czytaj dalej

11 grudnia, 2023

Zapraszamy na kolejne „Dni konsultacyjne z Urzędem Patentowym RP w obszarze ochrony własności intelektualnej”!

Zapraszamy już 15 grudnia innowatorów, naukowców, studentów oraz przedstawicieli uczelni z terenu województwa podkarpackiego na indywidualne konsultacje on-line z ekspertami z UPRP. Spotkania mają charakter informacyjno-konsultacyjny. Umożliwiają one pozyskanie wartościowych informacji od ekspertów z UPRP.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji zostało Mistrzem Konkurencyjności!

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się rozstrzygnięcie tegorocznej, trzeciej edycji plebiscytu, „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”. Nagrodę z rąk Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego odbierał Sławomir Kowalski, wiceprezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji podsumowało 6 lat działalności podczas konferencji łączącej naukę z biznesem – “Technologia – Biznes – Inwestycje”

Kilkuset uczestników, znamienici goście, 40 ekspertów w roli panelistów, dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji uczciło 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Konferencja “Technologia – Biznes – Inwestycje” – 6 lat Podkarpackiego Centrum Innowacji

Już 7 grudnia 2023 roku w Rzeszowie, w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, odbędzie się konferencja “Technologia Biznes Inwestycje”. Ponad 40 ekspertów wystąpi w roli panelistów, a wydarzenie obejmie dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji już wkrótce uczci 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

16 lutego, 2024

Ostatnie posiedzenie Rady PSLBiW tej kadencji

Po raz ostatni w obecnym składzie odbyło się posiedzenie Rady Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW). Na 5 kwietnia zaplanowano zebranie plenarne członków Sieci, podczas którego wyłoniony zostanie nowy skład Rady.

Czytaj dalej Czytaj dalej

13 lutego, 2024

Dane satelitarne jako wsparcie regionalnej polityki

W siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji odbyły się międzynarodowe warsztaty w ramach projektu SATSDIFACTION. Inicjatywa powołana w 2023 r. skupia osiem podmiotów, w tym Województwo Podkarpackie, których celem jest rozwój wykorzystania danych satelitarnych do poprawy efektywności instrumentów polityki regionalnej.

Czytaj dalej Czytaj dalej

12 lutego, 2024

Konsultacje z Urzędem Patentowym

Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza do udziału w kolejnych spotkaniach w ramach cyklicznych „Dni konsultacyjnych z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze ochrony własności intelektualnej”.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content