Znamy zwycięzców Smart Tourism Hackathon

26 maja, 2021

Poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji Smart Tourism Hackathon, maratonu kreatywnego organizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Wśród nagrodzonych projektów znalazła się m.in. aplikacja podnoszącą bezpieczeństwo na szlakach górskich oraz platforma łączącą elementy edukacji ekologicznej z grywalizacją.

Trzy dni intensywnej pracy pod okiem mentorów z kluczowych organizacji związanych z podkarpacką turystyką, dziesięć projektów konkursowych odpowiadających na wyzwania z regionu – tak w skrócie można opisać „Smart Tourism Hackathon – inteligentne szlaki”. Wydarzenie online zorganizowane zostało przez Podkarpackie Centrum Innowacji, pod patronatem honorowym Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej.

– Smart Tourism Hackathon był wydarzeniem pełnym emocji i inspiracji. Na długo w pamięci pozostanie mi kreatywna atmosfera tych kilku dni, podobnie jak znakomici prelegenci i doskonała organizacja. Jestem pod ogromnym wrażeniem rozwiązań, które zostały wypracowane w jeden weekend. Jestem również przekonana, że nawet jeśli tylko jedno z nich zostanie wdrożone, mocno skorzysta na tym całe Podkarpacie – podkreślała Karolina Libront, jedna z uczestniczek hackathonu.

Maraton kreatywny otworzyło wystąpienie Jacka Kubraka, Prezesa Podkarpackiego Centrum Innowacji, dotyczące kierunków rozwoju inteligentnej turystyki z perspektywy Venture Capital. Następnie uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów inspiracyjnych poprowadzonych przez Partnerów hackathonu: Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Grupy Bieszczadzkiej GOPR, Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Fundacji Modern Tourism Center. Po zakończonych prezentacjach działania przeniosły się na platformę Discord, na której rozpoczęto prace nad koncepcjami projektów. 

Uczestnicy Smart Tourism Hackathon stanęli przed zadaniem wypracowania nowatorskich rozwiązań odpowiadających na istotne problemy z obszaru podkarpackiej turystyki. Formuła wydarzenia pozwalała zarówno na pracę samodzielną, jak i w kilkuosobowych zespołach. W poszukiwaniu odpowiedzi na regionalne wyzwania uczestnicy wspierani byli przez ekspertów-mentorów, reprezentujących Partnerów wydarzenia: dyrektor Grażynę Holly oraz dr. Bartosza Pirgę z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Naczelnika Krzysztofa Szczurka oraz zastępcę Naczelnika Jerzego Godawskiego z Grupy Bieszczadzkiej GOPR, nadkomisarz Małgorzatę Czesak z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Annę Brzechowską-Rębisz, mgr Ewelinę Nycz z Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej oraz blogerów i podróżników: Bartka Szaro i Jakuba Rybickiego, reprezentujących Fundację Modern Tourism Center.

Pasjonaci turystyki przez niemal 48 godzin pracowali nad swoimi pomysłami. Finał hackathonu odbył się we wtorek, 18 maja. Spośród dziesięciu złożonych prac, Jury wybrało pięć najlepszych koncepcji. Następnie autorzy wskazanych rozwiązań musieli zaprezentować swoje pomysły oraz odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Po tej części, Jury ogłosiło zwycięzców konkursu: I miejsce zajął zespół Code Hussars, w składzie: Patryk Ostrowski, Sebastian Szczepański, Iwo Lis oraz Jakub Krukowski, który zaprojektował aplikację podnoszącą bezpieczeństwo na szlakach górskich. II miejsce powędrowało do Kamila Rosińskiego, który opracował platformę łączącą elementy edukacji ekologicznej z grywalizacją, natomiast trzecią wyróżnioną pracą była aplikacja Jakuba Wojnickiego, integrująca planner podróży i kooperację lokalnych producentów i usługodawców.

– Format i atmosfera wydarzenia wytworzyły niesamowity potencjał oraz zaangażowanie uczestników. Był to pierwszy hackathon w kraju o takiej tematyce. Powstałe projekty zrodziły się przede wszystkim dzięki inspiracji od naszych Partnerów, którzy pozwolili zidentyfikować kluczowe wyzwania z obszarów zrównoważonej turystyki oraz z obserwacji bieszczadzkich szlaków. Udało nam się stworzyć ciekawe środowisko synergii i zrozumienia, zarówno od strony turystów, jak i instytucji, które dbają o dostępność i bezpieczeństwo podkarpackiej oferty turystycznej – mówił Grzegorz Belica, Partnership & ProtoLab Menadżer w Podkarpackim Centrum Innowacji. – Zaprosiliśmy wszystkie projekty i ich autorów, także tych spoza finałowej trójki, do rozwoju swoich koncepcji i testowania ich potencjału w PCI, wiedząc, że pomysły zalążkowe potrzebują inkubacji do rozwoju. Co więcej, otrzymaliśmy jasny sygnał od Partnerów wydarzenia, że hackathon zainicjował całkiem nowy proces i połączenia. Rozmowy wokół turystyki w wydaniu „smart” warto kontynuować i szukać innowacji realnych, responsywnych z potrzebami i wartościami zrównoważonej turystyki.

Udostępnij

Przeczytaj również

2 grudnia, 2022

Wyróżnione projekty programu PAPA SCIENCE STARTUP

Trzy projekty wypracowane w ramach programu PAPA SCIENCE STARTUP, które uzyskały najwyższą ocenę komisji, otrzymały wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”. Celem programu PAPA SCIENCE STARTUP było wsparcie akademickich przedsięwzięć technologicznych oraz rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Program obejmował 52 godziny zajęć i 12 bloków tematycznych. Podczas jego trwania, uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w trzech obszarach tematycznych: menadżerskim, związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwem; projektowania biznesu oraz prawa i finansów.  We współpracy z mentorami, absolwenci Programu opracowali modele biznesowe dla innowacyjnych pomysłów naukowców z Podkarpacia, w tym wytworzonych w ramach oferowanych im przez PCI programów grantowych. Wśród 17 opracowanych projektów, komisja oceniająca wyróżniła trzy najlepsze modele biznesowe: System do obsługi transportu zbiorowego na żądanie Celem projektu jest utworzenie systemu do […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

„Podróż do przyszłości – zaproponuj pomysł na elementy kapsuły czasu i zdobądź nasze gadżety” – zaproszenie do udziału w akcji

Już 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja działalności PCI ProtoLab i to właśnie wtedy w budynku zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zapraszamy do wysyłania propozycji przedmiotów, które mogą być umieszczone w kapsule. Dla 15 pierwszych osób, które prześlą swoje pomysły, przewidywane są paczki gadżetów PCI. Kapsuła czasu to dowolny pojemnik, w którym umieszcza się przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Jej celem jest przede wszystkim poinformowanie ludzi z przyszłości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana. Kapsuła czasu PCI ProtoLab ma wymiary wewnętrzne 58 cm x 47 cm i 12 grudnia zostanie uroczyście umieszona na parterze budynku przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w akcji, której celem jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na wkład do Kapsuły Czasu PCI […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content