Zakończyła się V edycja Konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”

25 października, 2022

Blisko 100 przedstawicieli laboratoriów i firm zlecających badania swoich wyrobów uczestniczyło w V edycji Konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”. Wydarzenie odbyło się 21 października, a jego organizatorem była Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” to coroczne wydarzenie, skierowane głównie do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów lub wzorcowania aparatury pomiarowej.

– Działalność Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących bardzo dobrze wpisuje się w szersze trendy z zakresu zagadnień metrologicznych. To inicjatywa, która umożliwia nie tylko doskonalenie, ale również transfer wiedzy, co jest kluczowe dla funkcjonowania nowoczesnej gospodarki – mówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej.

Temat przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „Laboratoria badawcze i wzorcujące w systemach oceny zgodności”. – Tematyka konferencji to efekt zarówno poprzednich edycji wydarzenia jak i spotkań z przedstawicielami laboratoriów zrzeszonych w PSLBiW. Kwestie związane z systemami oceny zgodności cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ stale rośnie liczba producentów, którzy poddają swoje wyroby dobrowolnym certyfikacjom. Mamy nadzieję, że konferencja stała się dla przedstawicieli laboratoriów inspiracją do podjęcia wysiłku związanego ze staraniem się o akredytację – mówi dr inż. Roman Tabisz, Koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Uczestnicy konferencji wysłuchali siedmiu prelekcji dotyczących m.in. roli i znaczenia normalizacji w ocenie zgodności czy problemów i wyzwań w laboratoriach akredytowanych, związanych z oznaczaniem nowych substancji w próbkach środowiskowych. – Niesamowicie ważne jest to, aby personel laboratoriów dokształcał się w zakresie systemów oceny zgodności. Laboratoria, które chcą ubiegać się o akredytację, muszą liczyć się z nieustannymi zmianami przepisów czy dokumentów. Takie wydarzenia jak Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” umożliwiają wymianę doświadczeń i uzupełnienie wiedzy, co z punktu widzenia procesu akredytacji jest kluczową kwestią – podsumowała dr Iwona Madejska, jedna z prelegentek konferencji.

Patronat honorowy nad V Konferencją „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Polski Komitet Normalizacyjny, Polskie Centrum Akredytacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Patronat medialny sprawuje czasopismo „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Udostępnij

Przeczytaj również

2 lutego, 2024

Podkarpackie Centrum Innowacji z europejskim finansowaniem do 2029 roku

Umowa na dofinansowanie projektu pn. „Podkarpackie Centrum Innowacji 2029” została dziś podpisana w Rzeszowie. Jej wartość to ponad 60 mln zł. Środki pochodzące w całości
z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, będą wspierać rozwój innowacji, nauki i przedsiębiorczości w regionie.

Czytaj dalej Czytaj dalej

11 grudnia, 2023

Zapraszamy na kolejne „Dni konsultacyjne z Urzędem Patentowym RP w obszarze ochrony własności intelektualnej”!

Zapraszamy już 15 grudnia innowatorów, naukowców, studentów oraz przedstawicieli uczelni z terenu województwa podkarpackiego na indywidualne konsultacje on-line z ekspertami z UPRP. Spotkania mają charakter informacyjno-konsultacyjny. Umożliwiają one pozyskanie wartościowych informacji od ekspertów z UPRP.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji zostało Mistrzem Konkurencyjności!

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się rozstrzygnięcie tegorocznej, trzeciej edycji plebiscytu, „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”. Nagrodę z rąk Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego odbierał Sławomir Kowalski, wiceprezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji podsumowało 6 lat działalności podczas konferencji łączącej naukę z biznesem – “Technologia – Biznes – Inwestycje”

Kilkuset uczestników, znamienici goście, 40 ekspertów w roli panelistów, dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji uczciło 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Konferencja “Technologia – Biznes – Inwestycje” – 6 lat Podkarpackiego Centrum Innowacji

Już 7 grudnia 2023 roku w Rzeszowie, w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, odbędzie się konferencja “Technologia Biznes Inwestycje”. Ponad 40 ekspertów wystąpi w roli panelistów, a wydarzenie obejmie dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji już wkrótce uczci 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Analizy pozycji rankingowych uczelni z Podkarpacia

Początkiem 2021 roku w strukturze Podkarpackiego Centrum Innowacji powołano Dział badań i analiz, którego głównym zadaniem jest monitorowanie rozwoju innowacji w regionie, w tym gromadzenie informacji o regionalnych zasobach w zakresie rozwoju i transferu technologii. W ramach działalności prowadzone są m.in analizy obszarów podkarpackiej nauki. Efektem jednej z nich są analizy porównawcze rankingów uczelnianych.

Czytaj dalej Czytaj dalej

16 lutego, 2024

Ostatnie posiedzenie Rady PSLBiW tej kadencji

Po raz ostatni w obecnym składzie odbyło się posiedzenie Rady Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW). Na 5 kwietnia zaplanowano zebranie plenarne członków Sieci, podczas którego wyłoniony zostanie nowy skład Rady.

Czytaj dalej Czytaj dalej

13 lutego, 2024

Dane satelitarne jako wsparcie regionalnej polityki

W siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji odbyły się międzynarodowe warsztaty w ramach projektu SATSDIFACTION. Inicjatywa powołana w 2023 r. skupia osiem podmiotów, w tym Województwo Podkarpackie, których celem jest rozwój wykorzystania danych satelitarnych do poprawy efektywności instrumentów polityki regionalnej.

Czytaj dalej Czytaj dalej

12 lutego, 2024

Konsultacje z Urzędem Patentowym

Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza do udziału w kolejnych spotkaniach w ramach cyklicznych „Dni konsultacyjnych z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze ochrony własności intelektualnej”.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content