Zakończyła się V edycja Konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”

25 października, 2022

Blisko 100 przedstawicieli laboratoriów i firm zlecających badania swoich wyrobów uczestniczyło w V edycji Konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”. Wydarzenie odbyło się 21 października, a jego organizatorem była Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” to coroczne wydarzenie, skierowane głównie do przedstawicieli laboratoriów badawczych, wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych oraz przedstawicieli firm zlecających badania swoich wyrobów lub wzorcowania aparatury pomiarowej.

– Działalność Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących bardzo dobrze wpisuje się w szersze trendy z zakresu zagadnień metrologicznych. To inicjatywa, która umożliwia nie tylko doskonalenie, ale również transfer wiedzy, co jest kluczowe dla funkcjonowania nowoczesnej gospodarki – mówi prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem Politechniki Rzeszowskiej.

Temat przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „Laboratoria badawcze i wzorcujące w systemach oceny zgodności”. – Tematyka konferencji to efekt zarówno poprzednich edycji wydarzenia jak i spotkań z przedstawicielami laboratoriów zrzeszonych w PSLBiW. Kwestie związane z systemami oceny zgodności cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ stale rośnie liczba producentów, którzy poddają swoje wyroby dobrowolnym certyfikacjom. Mamy nadzieję, że konferencja stała się dla przedstawicieli laboratoriów inspiracją do podjęcia wysiłku związanego ze staraniem się o akredytację – mówi dr inż. Roman Tabisz, Koordynator Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących.

Uczestnicy konferencji wysłuchali siedmiu prelekcji dotyczących m.in. roli i znaczenia normalizacji w ocenie zgodności czy problemów i wyzwań w laboratoriach akredytowanych, związanych z oznaczaniem nowych substancji w próbkach środowiskowych. – Niesamowicie ważne jest to, aby personel laboratoriów dokształcał się w zakresie systemów oceny zgodności. Laboratoria, które chcą ubiegać się o akredytację, muszą liczyć się z nieustannymi zmianami przepisów czy dokumentów. Takie wydarzenia jak Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” umożliwiają wymianę doświadczeń i uzupełnienie wiedzy, co z punktu widzenia procesu akredytacji jest kluczową kwestią – podsumowała dr Iwona Madejska, jedna z prelegentek konferencji.

Patronat honorowy nad V Konferencją „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Polski Komitet Normalizacyjny, Polskie Centrum Akredytacji, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Patronat medialny sprawuje czasopismo „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Udostępnij

Przeczytaj również

2 grudnia, 2022

Wyróżnione projekty programu PAPA SCIENCE STARTUP

Trzy projekty wypracowane w ramach programu PAPA SCIENCE STARTUP, które uzyskały najwyższą ocenę komisji, otrzymały wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”. Celem programu PAPA SCIENCE STARTUP było wsparcie akademickich przedsięwzięć technologicznych oraz rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Program obejmował 52 godziny zajęć i 12 bloków tematycznych. Podczas jego trwania, uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w trzech obszarach tematycznych: menadżerskim, związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwem; projektowania biznesu oraz prawa i finansów.  We współpracy z mentorami, absolwenci Programu opracowali modele biznesowe dla innowacyjnych pomysłów naukowców z Podkarpacia, w tym wytworzonych w ramach oferowanych im przez PCI programów grantowych. Wśród 17 opracowanych projektów, komisja oceniająca wyróżniła trzy najlepsze modele biznesowe: System do obsługi transportu zbiorowego na żądanie Celem projektu jest utworzenie systemu do […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

„Podróż do przyszłości – zaproponuj pomysł na elementy kapsuły czasu i zdobądź nasze gadżety” – zaproszenie do udziału w akcji

Już 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja działalności PCI ProtoLab i to właśnie wtedy w budynku zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zapraszamy do wysyłania propozycji przedmiotów, które mogą być umieszczone w kapsule. Dla 15 pierwszych osób, które prześlą swoje pomysły, przewidywane są paczki gadżetów PCI. Kapsuła czasu to dowolny pojemnik, w którym umieszcza się przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Jej celem jest przede wszystkim poinformowanie ludzi z przyszłości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana. Kapsuła czasu PCI ProtoLab ma wymiary wewnętrzne 58 cm x 47 cm i 12 grudnia zostanie uroczyście umieszona na parterze budynku przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w akcji, której celem jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na wkład do Kapsuły Czasu PCI […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content