Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

28 listopada, 2022

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

„Technologia Biznes Inwestycje” to konferencja poświęcona przede wszystkim tematyce finansowania, budowania strategii na czas kryzysu, wdrażania innowacji i inwestowania w nowe technologie.

Konferencja odbyła się 23 listopada w nowym budynku PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6
w Rzeszowie. – Warto podkreślić fakt, że nie ma innowacji bez dobrej infrastruktury naukowo – badawczej. Ostatnie lata były niezwykle trudne, nie tylko dla województwa podkarpackiego, ale dla całego świata. Wpłynęły one na decyzje przedsiębiorców o wstrzymaniu wielu planów, projektów czy inwestycji. Dlatego cieszę się, że w ramach tej konferencji możemy spotkać się i porozmawiać o przyszłości. Liczę na to, że dzisiejsze wydarzenie stanie się okazją do wyznaczenia nowych kierunków, dzięki czemu stawimy czoła nowym wyzwaniom – powiedziała Wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, otwierając konferencję.

Wydarzenie zgromadziło ponad 260 osób ze świata nauki, biznesu i nowych technologii. – Dzięki tak dużej różnorodności osób biorących udział w tej konferencji, uczestnicy mieli okazję nawiązać współprace i nowe relacje biznesowe. Jako Podkarpackie Centrum Innowacji nie tylko realizujemy Program grantowy, ale również staramy się rozwijać projekty naukowe, szukamy przedsiębiorców i instytucje, które chciałyby dalej inwestować w te badania. Dzięki konferencji „Technologia – Biznes – Inwestycje” udało nam się zaprezentować te prace badawczo – rozwojowe i zintegrować środowisko naukowe z biznesowym – relacjonuje  Timea Sulenta – Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań PCI.

W trakcie wydarzenia, uczestnicy mieli okazję wysłuchać 19 prelekcji, debat i zróżnicowanych tematycznie paneli dyskusyjnych. Jedna z dyskusji dotyczyła rosnących cen energii i sposobów na ich przeciwdziałanie. Wzięli w niej udział dr Grzegorz Wisz, Prezes Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej i Błażej Żyliński, współzałożyciel TechOcean sp. z o.o.. Dr Grzegorz Wisz podkreślił, że żadna technologia nie będzie działała bez energii, dlatego bardzo ważne jest podniesienie efektywności energetycznej. Zwrócił on również uwagę na to, że podstawowym wręcz kierunkiem rozwoju jest zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, które zapewnią niższe jej koszty. Istotną rolę w kontekście rosnących kosztów energii pełnią nowe technologie. – Mamy dług energetyczny i aby go spłacić, zaciągnęliśmy dług technologiczny. Korzystaliśmy ze słabej i przestarzałej infrastruktury, nie inwestując w nią. To co teraz jest ważne, to inwestycja w nowoczesne rozwiązania oraz optymalizacja kosztów poprzez automatyzację infrastruktury energetycznej – mówi Błażej Żyliński.

„Świat na wirażu. Projektowanie skutecznej strategii firmy w oparciu o technologię” to tytuł prelekcji Jacka Kubraka. – Znajdujemy się w przededniu skokowej zmiany fundamentów technologicznych naszej cywilizacji. Trwają prace nad przyszłym modelem funkcjonowania świata.  Szczególnie dotyczy to obszarów społecznych, gospodarczych, politycznych i finansowych oraz miejsca człowieka w nich. Być może największym wyzwaniem dla tych prognoz jest określenie atrybutów samego człowieczeństwa wynikających z jego integracji i interakcji z technologią. Dlatego tak ważnym jest, aby w tym dynamicznym procesie zmiany struktur informacyjnych, definiujących obecną rzeczywistość firmy i jej otoczenia, kierować się skuteczną strategią. Konstrukcja i sposób jej budowy powinny umożliwiać reagowanie zapewniające stabilny rozwój firmy. Jej funkcjonowanie powinno wynikać z trzech horyzontów czasowych „dziś, jutro i pojutrze” opisywanych różnymi poziomami niepewności, płynących z wnętrza i zewnętrza danej organizacji. Takie podejście zagwarantuje wysokie prawdopodobieństwo sukcesu rynkowego podejmowanych wyzwań – podkreślał Jacek Kubrak, Prezes Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Dzięki strefom wystawienniczym, uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z ofertą laboratoriów zrzeszonych w Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Rozwojowych. – To jest bardzo ważne, aby biznes, nauka, technologia i rozwiązania tworzone przez naukowców trafiały do przedsiębiorców. Dzięki temu możliwa jest komercjalizacja tego, co zostało wypracowane w centrach badawczych i na uczelniach. Osobiście oceniam konferencję bardzo pozytywnie, wskazuje na to również frekwencja, głównie przedstawicieli ze świata biznesu i nauki. Prezentacje i dyskusje to jedno, ale są też rozmowy w kuluarach, w trakcie których nawiązywane są relacje biznesowe – relacjonował Piotr Kamiński, Kanclerz Rzeszowskiej Loży BCC.

Patronat honorowy nad konferencją „Technologia Biznes Inwestycje” objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Business Centre Club, Bank Gospodarstwa Krajowego i Podkarpacki Fundusz Rozwoju.

Udostępnij
Skip to content