Zakończyła się kolejna edycja Akademii ProtoLab

15 lutego, 2023

Platforma i aplikacja dla osiedli, rozwiązanie dla mieszkańców i podkarpackich gmin wspierające gospodarkę odpadami i postawy proekologiczne, aplikacja edukacyjna z zakresu botaniki oraz odzież jeździecka z materiałów ekologicznych. Te studenckie i uczniowskie projekty zostały wyróżnione w ramach IV edycji Akademii ProtoLab, która oficjalnie zakończyła się 11 lutego.

Akademia ProtoLab to bezpłatny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie i studenci z Podkarpacia zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu m.in. zarządzania projektami, tworzenia modeli biznesowych i strategii marketingowych. Inicjatorem programu jest Podkarpackie Centrum Innowacji.

W ramach Akademii ProtoLab, oprócz zajęć i wykładów, odbył się konkurs na najlepszą koncepcję biznesową opracowaną w trakcie warsztatów. Spośród zgłoszonych projektów, komisja konkursowa wyróżniła cztery rozwiązania. – Mieliśmy spory kłopot, aby wybrać te projekty, które powinny być wyróżnione, ponieważ każda koncepcja była dojrzała, przemyślana i na bardzo wysokim poziomie. Życzylibyśmy sobie, aby wszystkie ujrzały światło dzienne i zostały wdrożone – mówi Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający PCI ProtoLab.

Jednym z nich jest „NaszEOsiedle”, czyli koncepcja uczniów z ZST w Leżajsku polegająca na stworzeniu elektronicznej platformy i aplikacji do m.in. przekazywania ogłoszeń jak również otrzymywania opinii, skarg lub napraw.

Uwagę komisji konkursowej zwrócił również projekt „Zielone wiadomości” ucznia ZS nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, który zakłada opracowanie systemu wspierającego logistykę wywózki śmieci dla gmin w województwie podkarpackim, ale także rozwijanie postaw proekologicznych m.in. poprzez prawidłowy recykling odpadów.

Wśród uczestników Akademii ProtoLab znaleźli się także studenci, którzy planują stworzenie dwóch aplikacji: edukacyjnej (LEAF) i komercyjnej (PINE). Aplikacja LEAF umożliwia naukę poprzez zabawę przy rozpoznawaniu różnych gatunków drzew i liści, natomiast głównym założeniem aplikacji PINE jest możliwość szybkiego wykrywania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. – Pomysł na stworzenie aplikacji zrodził się podczas kilkumiesięcznego pobytu na Islandii, gdzie uświadomiliśmy sobie, że powinniśmy doceniać to co nas otacza. Tam lasy stanowią zaledwie 2% powierzchni całego kraju, a drzewa rosną dwa razy wolniej niż u nas. Co ciekawe, Podkarpacie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem zalesienia, dlatego tym bardziej powinniśmy rozwijać naszą wiedzę dotyczącą drzew – mówi Weronika Giza, współautorka projektu.

Czwartym wyróżnionym przez komisję projektem jest koncepcja Green Pony, której głównym założeniem jest stworzenie odzieży sportowej z materiałów ekologicznych (materiały naturalne, ale także z odzysku i biodegradowalnych) przeznaczonej przede wszystkim dla osób zajmujących się jazdą konną. 

W skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele instytucji publicznych i uczelni. – Należy docenić wysoki poziom wszystkich projektów uczniowskich i studenckich. Akademia ProtoLab to bardzo ciekawa inicjatywa, która daje młodym ludziom możliwość pokazania swoich pomysłów, nawiązania kontaktów, zaprezentowania się szerszemu gronu i zdobycia wiedzy w zakresie biznesu – mówi dr inż. Adam Masłoń, członek komisji konkursowej.

Patronat nad IV edycją Akademii ProtoLab objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

14 maja, 2024

Miliony z Funduszy Europejskich na innowacyjne projekty dla podkarpackich uczelni 

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczyna nabór do kolejnej edycji Programu Grantowego, który wspiera prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych w regionie. Wartość składanych projektów może wynieść nawet 400 tys. zł, a łączna pula środków do rozdysponowania to 6 mln zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content