Zakończyła się kolejna edycja Akademii ProtoLab

15 lutego, 2023

Platforma i aplikacja dla osiedli, rozwiązanie dla mieszkańców i podkarpackich gmin wspierające gospodarkę odpadami i postawy proekologiczne, aplikacja edukacyjna z zakresu botaniki oraz odzież jeździecka z materiałów ekologicznych. Te studenckie i uczniowskie projekty zostały wyróżnione w ramach IV edycji Akademii ProtoLab, która oficjalnie zakończyła się 11 lutego.

Akademia ProtoLab to bezpłatny program edukacyjny, dzięki któremu uczniowie i studenci z Podkarpacia zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu m.in. zarządzania projektami, tworzenia modeli biznesowych i strategii marketingowych. Inicjatorem programu jest Podkarpackie Centrum Innowacji.

W ramach Akademii ProtoLab, oprócz zajęć i wykładów, odbył się konkurs na najlepszą koncepcję biznesową opracowaną w trakcie warsztatów. Spośród zgłoszonych projektów, komisja konkursowa wyróżniła cztery rozwiązania. – Mieliśmy spory kłopot, aby wybrać te projekty, które powinny być wyróżnione, ponieważ każda koncepcja była dojrzała, przemyślana i na bardzo wysokim poziomie. Życzylibyśmy sobie, aby wszystkie ujrzały światło dzienne i zostały wdrożone – mówi Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający PCI ProtoLab.

Jednym z nich jest „NaszEOsiedle”, czyli koncepcja uczniów z ZST w Leżajsku polegająca na stworzeniu elektronicznej platformy i aplikacji do m.in. przekazywania ogłoszeń jak również otrzymywania opinii, skarg lub napraw.

Uwagę komisji konkursowej zwrócił również projekt „Zielone wiadomości” ucznia ZS nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie, który zakłada opracowanie systemu wspierającego logistykę wywózki śmieci dla gmin w województwie podkarpackim, ale także rozwijanie postaw proekologicznych m.in. poprzez prawidłowy recykling odpadów.

Wśród uczestników Akademii ProtoLab znaleźli się także studenci, którzy planują stworzenie dwóch aplikacji: edukacyjnej (LEAF) i komercyjnej (PINE). Aplikacja LEAF umożliwia naukę poprzez zabawę przy rozpoznawaniu różnych gatunków drzew i liści, natomiast głównym założeniem aplikacji PINE jest możliwość szybkiego wykrywania i reagowania w sytuacjach zagrożenia. – Pomysł na stworzenie aplikacji zrodził się podczas kilkumiesięcznego pobytu na Islandii, gdzie uświadomiliśmy sobie, że powinniśmy doceniać to co nas otacza. Tam lasy stanowią zaledwie 2% powierzchni całego kraju, a drzewa rosną dwa razy wolniej niż u nas. Co ciekawe, Podkarpacie jest na drugim miejscu w Polsce pod względem zalesienia, dlatego tym bardziej powinniśmy rozwijać naszą wiedzę dotyczącą drzew – mówi Weronika Giza, współautorka projektu.

Czwartym wyróżnionym przez komisję projektem jest koncepcja Green Pony, której głównym założeniem jest stworzenie odzieży sportowej z materiałów ekologicznych (materiały naturalne, ale także z odzysku i biodegradowalnych) przeznaczonej przede wszystkim dla osób zajmujących się jazdą konną. 

W skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele instytucji publicznych i uczelni. – Należy docenić wysoki poziom wszystkich projektów uczniowskich i studenckich. Akademia ProtoLab to bardzo ciekawa inicjatywa, która daje młodym ludziom możliwość pokazania swoich pomysłów, nawiązania kontaktów, zaprezentowania się szerszemu gronu i zdobycia wiedzy w zakresie biznesu – mówi dr inż. Adam Masłoń, członek komisji konkursowej.

Patronat nad IV edycją Akademii ProtoLab objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Kurator Oświaty, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Podkarpacki Klaster Energii Odnawialnej oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Udostępnij

Przeczytaj również

7 grudnia, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji podsumowało 6 lat działalności podczas konferencji łączącej naukę z biznesem – “Technologia – Biznes – Inwestycje”

Kilkuset uczestników, znamienici goście, 40 ekspertów w roli panelistów, dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji uczciło 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Konferencja “Technologia – Biznes – Inwestycje” – 6 lat Podkarpackiego Centrum Innowacji

Już 7 grudnia 2023 roku w Rzeszowie, w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji, odbędzie się konferencja “Technologia Biznes Inwestycje”. Ponad 40 ekspertów wystąpi w roli panelistów, a wydarzenie obejmie dwie sceny na dwóch piętrach, 23 prelekcje oraz ogrom merytorycznej i praktycznej wiedzy – tak Podkarpackie Centrum Innowacji już wkrótce uczci 6 lat działalności na rzecz rozwoju regionu.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2023

Analizy pozycji rankingowych uczelni z Podkarpacia

Początkiem 2021 roku w strukturze Podkarpackiego Centrum Innowacji powołano Dział badań i analiz, którego głównym zadaniem jest monitorowanie rozwoju innowacji w regionie, w tym gromadzenie informacji o regionalnych zasobach w zakresie rozwoju i transferu technologii. W ramach działalności prowadzone są m.in analizy obszarów podkarpackiej nauki. Efektem jednej z nich są analizy porównawcze rankingów uczelnianych.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content