Uczniowie Koła Naukowego TechnoZONE zwycięzcami regionalnego Turnieju Maszyn Wiatrowych

17 kwietnia, 2023

Uczniowie Koła Naukowego TechnoZONE przy Zespole Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy wygrali regionalny Turniej Maszyn Wiatrowych. Zwycięska turbina była zbudowana we współpracy ze specjalistami z PCI ProtoLab.

PGE Turniej Maszyn Wodnych polega na zbudowaniu modelu maszyny przetwarzającej energię potencjalną i kinetyczną wiatru na energię mechaniczną. W ramach rozgrywek regionalnych, uczniowie dębickiego „Kwiatka” zbudowali turbinę wiatrową o ściśle określonych rozmiarach, która napędzana była silnym strumieniem powietrza wygenerowanym przez specjalny tunel aerodynamiczny. Konstrukcja zdobyła pierwsze miejsce.

– Budowa, testy i regulacja trwały ponad miesiąc. Wirnik został zaprojektowany na wzór turbin gazowych, jakie spotyka się w generatorach prądu w elektrowniach. Wymusiło to zbudowanie układu kierowniczego, który równomiernie i łagodnie zmieniał kierunek strumienia powietrza, aby pod optymalnym kątem zaatakował wirnik – tłumaczy Marek Braun, opiekun koła.

To właśnie budowę wirnika, swoją wiedzą i doświadczeniem wsparł Łukasz Szubart, specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania. Pomógł on zamodelować element, a następnie przez 4 dni kontrolował proces drukowania w technologii 3D.

Konkurs regionalny odbywał się w dwóch rundach. Po pierwszej rundzie dębicki zespół, w skład którego wchodzili: Martyna Gruszka, Kacper Bielawski i Mikołaj Pękala objął prowadzenie, ale z przewagą niewielu punktów nad drugą drużyną. Dlatego też uczniowie zdecydowali się na modyfikację swojej turbiny: zwiększyli bardziej kąt wygięcia łopatek kierowniczych i wygładzili tor powietrzny przy wlocie dyfuzora. To ulepszenie spowodowało, że uczniowie dębickiego teamu zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie.

Udostępnij
Skip to content