Sukces rzeszowskich uczelni na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji

22 czerwca, 2021

Dwa innowacyjne rozwiązania rzeszowskich uczelni zostały docenione przez jury i otrzymały nagrody w konkursie Giełda TOP wynalazków. Wydarzenie było częścią XIV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021. Nagrodzone wynalazki zostały zgłoszone do konkursu z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji.  

Targi, które odbyły się w dniach 15-16 czerwca stały się okazją do spotkania przedstawicieli świata nauki, przemysłu i biznesu. Jednym z wydarzeń towarzyszących był konkurs Giełda TOP wynalazków, w ramach którego zgłoszone innowacje zostały poddane ocenie międzynarodowego jury. Złoty medal w tym konkursie otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, z kolei srebrny – zespół Politechniki Rzeszowskiej.  

„Sposób uprawy roślin pomidora, sposób przesuwania okresu wegetacyjnego roślin pomidora, sposób przedłużania trwałości przechowalniczej owoców pomidora, sposób przesuwania czasu osiągnięcia dojrzałości pomidora zielonego po jego zbiorze oraz zastosowanie ozonu w realizacji tych sposobów” – tak brzmi pełna nazwa wynalazku opracowanego przez Zespół badawczy Uniwersytetu Rzeszowskiego, który otrzymał złoty medal. Prezentowane rozwiązanie to niezanieczyszczająca środowiska metoda wpływająca na wydłużenie okresu wegetacji roślin oraz trwałości przechowalniczej owoców. 

Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował innowacyjne rozwiązanie, którego pełna nazwa brzmi: „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID”. Koncepcja wynalazku wpisuje się w szereg różnych gałęzi nowoczesnej gospodarki i pozwoli zbudować w pełni automatyczny punkt tankowania w nawet trudno dostępnych miejscach. Prezentowane rozwiązanie otrzymało grant w ramach I naboru do Programu grantowego PCI na prace B+R jednostek naukowych. 

Inicjatorem udziału Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego w Targach było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Udostępnij

Przeczytaj również

2 grudnia, 2022

Wyróżnione projekty programu PAPA SCIENCE STARTUP

Trzy projekty wypracowane w ramach programu PAPA SCIENCE STARTUP, które uzyskały najwyższą ocenę komisji, otrzymały wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”. Celem programu PAPA SCIENCE STARTUP było wsparcie akademickich przedsięwzięć technologicznych oraz rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Program obejmował 52 godziny zajęć i 12 bloków tematycznych. Podczas jego trwania, uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w trzech obszarach tematycznych: menadżerskim, związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwem; projektowania biznesu oraz prawa i finansów.  We współpracy z mentorami, absolwenci Programu opracowali modele biznesowe dla innowacyjnych pomysłów naukowców z Podkarpacia, w tym wytworzonych w ramach oferowanych im przez PCI programów grantowych. Wśród 17 opracowanych projektów, komisja oceniająca wyróżniła trzy najlepsze modele biznesowe: System do obsługi transportu zbiorowego na żądanie Celem projektu jest utworzenie systemu do […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

„Podróż do przyszłości – zaproponuj pomysł na elementy kapsuły czasu i zdobądź nasze gadżety” – zaproszenie do udziału w akcji

Już 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja działalności PCI ProtoLab i to właśnie wtedy w budynku zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zapraszamy do wysyłania propozycji przedmiotów, które mogą być umieszczone w kapsule. Dla 15 pierwszych osób, które prześlą swoje pomysły, przewidywane są paczki gadżetów PCI. Kapsuła czasu to dowolny pojemnik, w którym umieszcza się przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Jej celem jest przede wszystkim poinformowanie ludzi z przyszłości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana. Kapsuła czasu PCI ProtoLab ma wymiary wewnętrzne 58 cm x 47 cm i 12 grudnia zostanie uroczyście umieszona na parterze budynku przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w akcji, której celem jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na wkład do Kapsuły Czasu PCI […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content