Sukces rzeszowskich uczelni na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji

22 czerwca, 2021

Dwa innowacyjne rozwiązania rzeszowskich uczelni zostały docenione przez jury i otrzymały nagrody w konkursie Giełda TOP wynalazków. Wydarzenie było częścią XIV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021. Nagrodzone wynalazki zostały zgłoszone do konkursu z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji.  

Targi, które odbyły się w dniach 15-16 czerwca stały się okazją do spotkania przedstawicieli świata nauki, przemysłu i biznesu. Jednym z wydarzeń towarzyszących był konkurs Giełda TOP wynalazków, w ramach którego zgłoszone innowacje zostały poddane ocenie międzynarodowego jury. Złoty medal w tym konkursie otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, z kolei srebrny – zespół Politechniki Rzeszowskiej.  

„Sposób uprawy roślin pomidora, sposób przesuwania okresu wegetacyjnego roślin pomidora, sposób przedłużania trwałości przechowalniczej owoców pomidora, sposób przesuwania czasu osiągnięcia dojrzałości pomidora zielonego po jego zbiorze oraz zastosowanie ozonu w realizacji tych sposobów” – tak brzmi pełna nazwa wynalazku opracowanego przez Zespół badawczy Uniwersytetu Rzeszowskiego, który otrzymał złoty medal. Prezentowane rozwiązanie to niezanieczyszczająca środowiska metoda wpływająca na wydłużenie okresu wegetacji roślin oraz trwałości przechowalniczej owoców. 

Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował innowacyjne rozwiązanie, którego pełna nazwa brzmi: „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID”. Koncepcja wynalazku wpisuje się w szereg różnych gałęzi nowoczesnej gospodarki i pozwoli zbudować w pełni automatyczny punkt tankowania w nawet trudno dostępnych miejscach. Prezentowane rozwiązanie otrzymało grant w ramach I naboru do Programu grantowego PCI na prace B+R jednostek naukowych. 

Inicjatorem udziału Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego w Targach było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Udostępnij
Skip to content