Sukces podkarpackich naukowców. Projekty wypracowane w ramach Programu grantowego PCI docenione na szczeblu międzynarodowym

19 maja, 2022

Program komputerowy wspierający osoby z chorobą Parkinsona, interaktywnie słonecznie aktywna ściana, antybakteryjna powłoka na wyświetlacze dotykowe. Po raz kolejny, projekty wypracowane przez naukowców z Podkarpacia zdobyły uznanie międzynarodowego jury. Aż 10 wynalazków otrzymało nagrody przyznawane podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.

Każdego roku, Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2022 zrzeszają przedstawicieli świata biznesu i nauki. To okazja do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań naukowych szerokiemu gronu ekspertów. Jednym z wystawców wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji, prezentujące ofertę projektów naukowych wypracowanych w ramach Programu grantowego PCI. Prace podkarpackich badaczy cieszyły się uznaniem międzynarodowej komisji i otrzymały łącznie aż 10 nagród.

Trzy złote medale INTARG 2022

W wyniku oceny międzynarodowej komisji konkursowej, aż trzy rozwiązania podkarpackich naukowców otrzymały wyróżnienie w postaci złotych medali. Są to: wegańskie batony o właściwościach immunomodulacyjnych i inteligentna technologia optymalizacji zadań logistycznych dla bezzałogowych statków powietrznych z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz interaktywna słonecznie aktywna ściana z Politechniki Rzeszowskiej.
– Na sukces naszego przedsięwzięcia złożyła się praca nie tylko zespołu badawczego, ale również pracowników Podkarpackiego Centrum Innowacji, którzy na każdym etapie realizacji projektu wspierali nas w kwestiach merytorycznych i formalnych – mówi dr inż. Tomasz Cebulak, lider zespołu naukowego realizującego projekt wegańskich batonów.  

Pięć srebrnych medali INTARG 2022

Pięć projektów z Podkarpacia zostało wyróżnionych srebrnymi medalami w konkursie INTARG 2022. Wśród wyróżnionych rozwiązań, znalazły się trzy projekty z Uniwersytetu Rzeszowskiego: antynikotynowa guma lecznicza, nowe wzory mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego, antybakteryjna powłoka na wyświetlacze dotykowe. Srebrnym medalem wyróżniono także dwa projekty z Politechniki Rzeszowskiej: monitorowanie potoków pasażerskich w transporcie publicznym oraz program komputerowy do oceny jakości obrazów rezonansu magnetycznego. – Tegoroczna edycja targów INTARG 2022 była niezwykle udana dla naukowców z województwa podkarpackiego. Przyznanie nagród projektom zrealizowanym w Programie grantowym PCI potwierdza, iż mają one niezwykle wysoką wartość merytoryczną. Cieszymy się, że PCI ma udział w tworzeniu tak znamienitych technologii i wynalazków – mówi Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań.

Jeden brązowy medal INTARG 2022

Brązowy medal INTARG 2022 trafił do zespołu naukowego z Politechniki Rzeszowskiej. Doceniony projekt dotyczył zastosowania powierzchniowej analizy rozkładu luminacji w pomiarach zawartości tłuszczu w mięsie. – Nagrodzona technologia odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających konsumentów w przemyśle spożywczym. Obecnie trwają rozmowy z podmiotami zainteresowanymi wdrożeniem rozwiązania w swojej działalności – wyjaśnia Radosław Krajewski, Specjalista ds. rozwoju technologii.

To nie wszystkie nagrodzone prace badawcze. Program komputerowy do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona, autorstwa naukowców z Politechniki Rzeszowskiej otrzymał Nagrodę Diamentową Pro Societas Bono. Jest to nagroda przyznawana za innowację o wyjątkowym znaczeniu społecznym. 

Nagrodzone projekty zostały zaprezentowane z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji i są one efektem grantów przyznanych w ramach I i II naboru do Programu grantowego PCI. Łączna kwota dofinansowania nagrodzonych projektów wynosi blisko 1 300 000 zł. – Projekty składane przez naukowców do konkursów grantowych PCI podlegają wieloetapowej ocenie: od formalnej, poprzez ekspercką, na rekomendacji Komitetu Alokacji Zasobów kończąc. Dzięki temu finansowanie otrzymują przedsięwzięcia o najwyższej jakości, potencjale do urynkowienia czy pozytywnym wpływie na rozwój Podkarpacia. Nagrody, jakie uzyskały wynalazki zgłoszone podczas INTARG 2022 potwierdzają efektywność Programu grantowego PCI, a zarazem stanowią dla nas motywację do jego rozwijani oraz poszukiwania kolejnych form wspierania podkarpackich naukowców- mówi Krzysztof Borowicz, Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju technologii PCI. 

Patronat nad Międzynarodowymi Targami Wynalazków i Innowacji objęło m.in. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Urząd Patentowy RP, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazczych IFIA. 

Udostępnij
Skip to content