Ruszyły kolejne projekty z III naboru do Programu grantowego PCI. Ich łączna wartość to niemal 6 mln zł

7 czerwca, 2022

9 projektów z Politechniki Rzeszowskiej i 11 z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podkarpaccy naukowcy rozpoczęli właśnie realizację kolejnej tury projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach III naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Trzecia edycja naboru do Programu grantowego PCI cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. W jej wyniku, dofinansowanie na łączną kwotę ponad 17 milionów otrzymały 63 zespoły naukowe z pięciu uczelni z województwa podkarpackiego. Część projektów wystartowała w lutym i kwietniu, a kolejne dwadzieścia – od czerwca. 

 Podział projektów na trzy tury pozwolił na rozłożenie w czasie działań przygotowawczych, a tym samym na usprawnienie pracy zarówno po stronie PCI, uczelni jak i zespołów naukowych. Badania są zaplanowane na okres 6 miesięcy, a więc projekty z tury czerwcowej powinny planowo potrwać do końca listopada br. Przez cały ten okres Dział Programów Grantowych PCI będzie prowadził rozliczenia finansowe i merytoryczne grantów, jak również działania szkoleniowe i doradcze, m.in. w zakresie ochrony patentowej tworzonych wynalazków – mówi Krzysztof Borowicz, Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Technologii w PCI.

Projekty badawcze, które startują od czerwca dotyczą różnych dziedzin tematycznych i wpisują się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje (RIS): informacja i telekomunikacja, lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja oraz jakość życia. 

Od czerwca, w ramach III naboru do Programu grantowego, ruszają prace nad 9 projektami z Politechniki Rzeszowskiej. Wśród nich znajdują się m.in. badania dotyczące innowacyjnej metody dyssypacji energii kinetycznej podczas zderzeń i jej implementacja w motoryzacji. Celem tego projektu jest przeprowadzenie symulacji komputerowych prowadzących do zoptymalizowania gabarytów, materiałów i wyposażenia absorbera energii kinetycznej, który będzie stosowany w pojazdach mechanicznych (np. jako element zderzaków lub crash-box’ów) do ochrony pasażerów i pojazdów w trakcie zderzeń. Wynalazek ten będzie miał zastosowanie z innymi komponentami służącymi do ochrony pasażerów podczas zderzeń m.in. strefami kontrolowanego zgniotu, poduszkami powietrznymi.

Jeden z jedenastu projektów Uniwersytetu Rzeszowskiego startujący od czerwca dotyczy opracowania procedury określającej ustalanie indywidualnych schematów żywieniowych z udziałem produktów bogatych w witaminę K2 w zapobieganiu COVID-19. Zgodnie z najnowszymi badaniami, niedobór witaminy K2 ma wpływ na ciężki przebieg choroby, szczególnie u osób otyłych i z obniżoną odpornością. Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracują procedurę, która pozwoli na skonstruowanie e-panelu diagnostycznego w celu ustalania indywidualnych schematów żywieniowych z udziałem produktów bogatych w witaminę K2 dla osób o zwiększonym ryzyku choroby. Jest to innowacyjne rozwiązanie oparte na koncepcji podniesienia poziomu witaminy K2.

– W III naborze premiowane było tworzenie interdyscyplinarnych zespołów naukowych, dzięki czemu zgłoszone projekty łączą różnorodność kompetencji zespołu badawczego, co znacząco podnosi potencjał aplikacyjny nowych rozwiązań i technologii. Zaobserwowaliśmy ciekawe projekty, w których podstawowe dziedziny naukowe zostały połączone z wiedzą informatyczną i sztuczną inteligencją, co świadczy o innowacyjnym podejściu naukowców z Podkarpacia do projektów B+R – mówi Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań w PCI.

Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych jest realizowany w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Udostępnij

Przeczytaj również

21 września, 2023

Odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Alokacji Zasobów

W dniu 21 września 2023 roku w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Alokacji Zasobów. Wzięli w nim udział przedstawiciele uczelni partnerskich, przedsiębiorstw i organizacji biznesowych z regionu oraz PCI i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące współpracy pomiędzy Podkarpackim Centrum Innowacji, a Uczelniami – Partnerami projektu w latach 2024 – 2029, stan aktualny i planowane działania dotyczące Programu grantowego PCI, a także partnerstwa PCI w Europejskiej Radzie ds. Innowacji. Podsumowano również przeprowadzenie naboru do Mini Funduszu Rozwojowego. Komitet Alokacji Zasobów PCI jest organem kolegialnym powołanym w celu prowadzenia i nadzorowania współpracy Podkarpackiego Centrum Innowacji Sp. z o.o. oraz partnerów PCI, którymi są: Samorząd Województwa Podkarpackiego, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

21 września, 2023

Podkarpackie Centrum Innowacji Partnerem w Projekcie „MounteResilience”

Projekt „MountResilience” otrzymał dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont Europa” – Mission CLIMA. Dzieki projektowi europejskie regiony i lokalne społeczności na obszarach górskich uzyskają wsparcie w zakresie przystosowania się do zmiany klimatycznych. Projekt realizowany będzie przez ponad 40 partnerów z 10 górskich regionów Europy, a Podkarpackie Centrum Innowacji będąc jedyną polską organizacją w Projekcie, reprezentuje województwo podkarpackie.

Czytaj dalej Czytaj dalej

18 września, 2023

Konferencja w Państwowej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu

Jesteśmy w Państwowej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu na wyjątkowej konferencji dotyczącej sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz innowacji technologicznych.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content