Poznaliśmy laureatów Szkolnego Festiwalu Explory

6 grudnia, 2022

Poznaliśmy laureatów Szkolnego Festiwalu Explory, który 30 listopada odbył się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu. Ten wyjątkowy konkurs pozwala na rozwijanie uczniowskich pomysłów oraz wyłonienie największych technicznych talentów!

W gronie oceniających znaleźli się przedstawiciele Podkarpackiego Centrum Innowacji: Łukasz Bonarek, Dyrektor PCI ProtoLab oraz Łukasz Szubart, Specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

Michał Batiuk i Piotr Dańczura, którzy przygotowali projekt “Inteligentna Kuchnia”

System małych wag, które pomagają w codziennym kontrolowaniu podaży składników odżywczych. Z pomocą systemu Inteligentna Kuchnia użytkownik ma możliwość dokładnej analizy swojego sposobu żywienie. Czujnik rozpoznaje umieszczony na nim produkt i jego wartości odżywcze dzięki skanerowi kodów kreskowych połączonemu z bazą danych lub przez ręczne wprowadzenie za pomocą kompatybilnej aplikacji. Dzięki wagom, do aplikacji trafiają informacje o zmianach w naszych zasobach żywieniowych. Na tej podstawie system wylicza dzienną podaż kalorii i składników odżywczych. Do konstrukcji wag użyto czujników tensometrycznych umożliwiających profesjonalny pomiar. Z analizy ostatnich badań wynika, że aplikacje do kontrolowania podaży kalorii są skuteczną pomocą dla osób walczących z nadwagą i otyłością. Projekt Inteligentna Kuchnia ma na celu ulepsza system samodzielnej dzięki czemu używanie naszej aplikacji jest prostsze i bardziej efektywne, bez potrzeby ważenia każdego produktu. Dzięki informacjom o dostępnych produktach w naszej kuchni aplikacja poleca nam posiłki które możemy przyrządzić, oraz pokazuje nam czego nam brakuje do poszczególnego dania abyśmy mogli zaplanować zakupy.

Korneliusz Kilar, autor projektu “Orion”
Produkt będący odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na wózek inwalidzki, ma być tani funkcjonalny i łatwo dostępny. Ma pomagać ludziom których nie stać na profesjonalne wózki inwalidzkie, a którym ciężko poruszać się za pomocą dołączonych rozwiązań. Pierwszy prototyp wykorzystuje platformę arduino i żyroskop. Sterowanie z palca OZN. Odpowiednio przetworzone dane będą informowały wózek w którą stronę ma jechać, skręcać, itd.

Karol Kubis, który zaprezentował projekt “StilleX Z10”

Laska z programowalnymi przyciskami dla osób niewidomych. W lasce zostanie dodatkowo wbudowany czujnik ruchu oraz mały głośnik. StilleX Z10 będzie posiadał 4 przyciski. Przycisk 1 będzie to wykrywanie ruchu. Przycisk 2 będzie to zczytywanie ulic. Przycisk 3 będzie to rozpoczynanie połączenia na numer alarmowy 112. Ostatni przycisk czyli 4 będzie to kontrolowanie zdrowia w postaci mierzenia rytmu serca, tętna oraz liczenie kroków. Przycisk ten zostanie konkretnie zaprogramowany pod wymogi osoby niewidomej. Przyciski będą pokryte pismem dla osób niewidomych Braillem oraz do laski zostanie zrobiona aplikacja “StilleX Z10 app”.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom Szkolnego Festiwalu Explory.

Życzymy powodzenia w zmaganiach na etapie regionalnym!

Udostępnij
Skip to content