PCI SPACE EXPLORATION czyli nowy projekt PCI ProtoLab

20 maja, 2021

W piątek, 21 maja po raz dwudziesty trzeci będziemy obchodzić Światowy Dzień Kosmosu. Jego celem jest przypomnienie dotychczasowych odkryć oraz promowanie osiągnięć w zakresie badań kosmicznych. Pomysłodawcą święta jest amerykańska firma Lockheed Martin Corporation oraz agencja kosmiczna NASA, które nadal współpracują ze sobą w rozwoju nowych technologii do eksploracji przestrzeni kosmicznej. 

Biorąc pod uwagę szczególny charakter tego dnia, chcemy też mieć w nim swój polski akcent, dlatego już dziś rusza nowy kosmiczny projekt Podkarpackiego Centrum Innowacji! 

PCI SPACE EXPLORATION to projekt, którego celem jest wspieranie-integrowanie-inspirowanie!

  • Wspieranie studentów w rozwijaniu kosmicznej pasji
  • Integrowanie naukowców z biznesem
  • Inspirowanie do podejmowania nowych kosmicznych wyzwań dla lepszego rozwoju Podkarpacia

Projekt składa się z dwóch głównych etapów –  New Space Leaders oraz Carpathia Space Constellation.

Program New Space Leaders (NSPL) ma na celu rozwijanie unikatowych kompetencji wśród kadry naukowej, studentów oraz innowatorów podkarpackich uczelni we współpracy z ekspertami podmiotów sektora lotniczego i kosmicznego. Uczestnicy Programu będą mieli możliwość udziału w dedykowanych wydarzeniach realizowanych przez Podkarpackie Centrum Innowacji, m.in. w webinariach, warsztatach, szkoleniach oraz innych działaniach organizowanych we współpracy z gronem partnerów z kraju i świata.

Udział w wydarzeniach NSPL to szansa zainspirowania się i rozwijania swoich pomysłów dla sektora kosmicznego – w szczególności rozwiązań technologicznych dla konstelacji nanosatelitarnych, np. tworzenie prototypów pokładowych laboratoriów badawczych.

Celem projektu Carpathia Space Constellation (CSC) jest wsparcie rozwoju interdyscyplinarnej współpracy pomiędzy podkarpackimi uczelniami, a podmiotami sektora lotniczego i kosmicznego. Efektem tej współpracy będzie powołanie zespołów roboczych, które opracują prototypy laboratoriów pokładowych dla pierwszej polskiej konstalacji nanosatelitarnej. 

Na pokładzie każdej z platform satelitarnych konstelacji „Carpathia Space Constellation” zostaną przeprowadzone eksperymenty, w tym np. próba wygenerowania elektryczności, obserwacja tkanki żywej, optymalizacja nawigacji i łączności czy badanie optymalizacji technik nawigacyjnych.

Do udziału w PCI SPACE EXPLORATION zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie zainteresowane tematyką eksploracji przestrzeni kosmicznej i rozwijaniem innowacyjnych projektów, naukowców z różnych dziedzin, studentów, innowatorów, a także instytucje, organizacje i podmioty zainteresowanie budowaniem potencjału rozwojowego technologii kosmicznych na Podkarpaciu.

Więcej informacji i rejestracja do projektu: https://pcinn.space/

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content