PCI akceleruje przedsiębiorczość akademicką

20 kwietnia, 2022

Badacze i doktoranci z województwa podkarpackiego od stycznia biorą udział w warsztatach z zakresu przywództwa, przedsiębiorczości i wdrażania innowacji, korzystają z doradztwa w obszarze rozwoju biznesu i spotykają się z liderami innowacyjności. 

– Tworzony przez nas Program Akceleracji Przedsiębiorczości Akademickiej – pieszczotliwie nazywany przez nas PAPA – integruje środowisko naukowców, innowatorów i praktyków biznesu. Oprócz merytorycznej wiedzy dotyczącej tworzenia i zarządzania startupami z obszaru science, tworzymy swoiste laboratorium inspiracji technologicznej i biznesowej. Towarzyszą nam w tym nasi patroni, w postaci Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Patentowego RP, a także grono partnerów ze świata innowacyjnego biznesu, które ciągle poszerzamy – podkreśla Radosław Krajewski, Koordynator Programu Akceleracyjnego Science Startup, Specjalista ds. rozwoju technologii w Podkarpackim Centrum Innowacji. 

– Uczestnicy programu to otwarci na nowe wyzwania, aktywni na polu akademickim i zainteresowani komercjalizacją tworzonych przez siebie technologii pracownicy naukowi Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Są to osoby, które chętnie podejmują wyzwania, jakie niesie z sobą innowacyjna gospodarka i nowoczesna nauka – wskazuje Timea Sulenta-Pluta, Dyrektor ds. komercjalizacji badań PCI.  

Praktyczna i warsztatowa forma Programu sprawia, że uczestnicy zdobywają umiejętności z zakresu zarządzania i projektowania biznesu opartego o wyniki prac B+R, a także poznają prawne i finansowe aspekty prowadzenia firmy. Dotychczas, naukowcy i badacze brali udział w zajęciach z zakresu m.in. zarządzania procesem B+R, organizacji biznesu, marketingu i podstaw finansów dla spółki. 

Niewątpliwą wartością dla uczestników Programu są eksperci z firm będących partnerami merytorycznymi wydarzenia. 

– Startupy wyrastające na fundamentach badań naukowych wymagają szczególnego docenienia i wsparcia. Cieszymy się, że Podkarpackie Centrum Innowacji zdecydowało się realizować program dedykowany takim właśnie zespołom, a my mogliśmy się do niego przyłączyć jako partner. Postaramy się przedstawić uczestnikom perspektywę badań nad nowymi lekami z punktu widzenia przemysłu. Ufamy, że uda nam się przekazać jak najbardziej praktyczne wskazówki, które posłużą budowaniu wartości realizowanych projektów – podkreśla Marcin Szczeciński, Kierownik ds. inwestycji kapitałowych w Adamed.

W trakcie trwania Programu, uczestnicy – z pomocą mentorów i ekspertów – opracowują własne modele biznesowe, które będą stanowiły punkt wyjścia do budowania przedsięwzięć biznesowych łączących naukę z gospodarką. Autorzy tych najlepszych, będą mogli liczyć na wsparcie zespołu ds. rozwoju technologii oraz brokerów innowacji z Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Realizowany przez PCI program, oprócz kształtowania postaw proinnowacyjnych i przedsiębiorczych, ma za zadanie wsparcie podkarpackich naukowców w zakładaniu startupów akademickich, czyli przedsiębiorstw budujących swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o wyniki prac badawczo-rozwojowych.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content