Nowy budynek PCI ProtoLab to przestrzeń dla innowacyjnych pomysłów uczniów i studentów. Otwarcie już w tym roku

25 kwietnia, 2022

Pracownia szybkiego prototypowania, warsztat obróbki mechanicznej, modelarskiej i wielomateriałowej, pracownia elektroniczna, tekstylna oraz biogreen z eksperymentatorium ekologiczno- roślinnym. W budynku Podkarpackiego Centrum Innowacji przy ul. Lenartowicza 6 powstaje pierwszy w regionie makerspace, z którego oferty będą mogli korzystać podkarpaccy studenci oraz uczniowie. Otwarcie nowego obiektu już niebawem.

Powstający właśnie nowy budynek PCI ProtoLab będzie dedykowany podkarpackim uczniom i studentom. W tej nowoczesnej przestrzeni będą oni mogli realizować swoje innowacyjne pomysły, tworzyć prototypy, nagrywać profesjonalne filmy i zdobywać nowe umiejętności podczas dedykowanych szkoleń. Unikatowy miks pracowni w połączeniu z przestrzeniami szkoleniowymi, aulą wykładową, przestrzenią coworkingową i salkami multimedialnymi umożliwi wytwarzanie multidyscyplinarnych prototypów w nowych dziedzinach tematycznych.

Do dyspozycji studentów oddanych będzie łącznie 6 nowocześnie wyposażonych laboratoriów. W pracowni szybkiego prototypowania, użytkownicy będą mogli korzystać z profesjonalnych ploterów i drukarek 3D, aby tworzyć elementy konstrukcyjne swoich projektów i prototypów. Wyposażenie warsztatu umożliwi obróbkę drewna, materiałów drewnopodobnych i metali miękkich, z kolei sprzęt z pracowni elektronicznej pozwoli na projektowanie i prace nad zaawansowanymi układami sterowania. 

Odpowiedzią na zapotrzebowanie aktywnych studentów i innowatorów będzie pracownia tekstylna, stworzona do projektowania, wytwarzania i obróbki krawiecko-tekstylnej, a także pracownia biogreen z eksperymentatorium ekologiczno-roślinnym oraz laboratorium roślinno- materiałowym i obserwacyjnym dla zielonych innowacji. – Narzędzia i sprzęty dostępne w pracowniach będą proste w obsłudze, a zarazem pozwolą na stworzenie dowolnego prototypu nieograniczonego wyłącznie do jednej dziedziny. To doskonałe rozwiązanie dla młodych twórców i wynalazców, którzy nie mają dostępu do profesjonalnych narzędzi – mówi Rafał Fuksa, specjalista ds. druku 3D i szybkiego prototypowania. 

Działający w ramach Podkarpackiego Centrum Innowacji ProtoLab to miejsce przeznaczone dla studentów i uczniów z Podkarpacia, którzy – wykorzystując dotychczasową infrastrukturę budynku – tworzą innowacyjne projekty, które skupiają się wokół Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji Województwa Podkarpackiego. – Zespół ProtoLab organizuje  szereg ciekawych szkoleń i warsztatów, dzięki którym jesteśmy w stanie wesprzeć pomysły studentów, zamieniając je w  interdyscyplinarne projekty i koncepcje z potencjałem rynkowym. Dzięki nowocześnie wyposażonym, powstającym właśnie przestrzeniom, będziemy w stanie jeszcze bardziej integrować studentów i naukowców, aby tworzyć nowe formy współpracy i szanse biznesowe – mówi Łukasz Bonarek, dyrektor PCI ProtoLab.

W nowym budynku, studenci i uczniowie będą mogli skorzystać nie tylko ze sprzętu dostępnego w przestrzeniach, ale również wsparcia specjalistów, m.in. ds. druku 3D i szybkiego prototypowania.

Udostępnij
Skip to content