Naukowcy z WSIiZ prowadzą badania nad skuteczniejszą chemioterapią

12 sierpnia, 2021

Opracowywaniem rozwiązania ułatwiającego transport leków cytostatycznych do komórek nowotworowych zajmują się badacze z Zakładu Biotechnologii i Biologii Komórki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zespół naukowy otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Pełna nazwa projektu badawczego z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie brzmi: „Peptyd elastynopochodny VGVAPG jako transporter leków cytostatycznych do komórek nowotworowych”. Połączenie peptydu o sekwencji VGVAPG i cytostatyku ma za zadanie poprawić jego pobieranie przez komórki nowotworowe. Dzięki temu, ilość cytostatyku stosowana podczas terapii onkologicznej może zostać zredukowana, zmniejszając tym samym negatywny wpływ leków cytostatycznych na organizm pacjenta.  

Projekt naukowców to efekt wieloletniej pracy wszystkich członków zespołu. – W swoich wcześniejszych badaniach skupialiśmy się na efekcie biologicznym wybranego peptydu w różnych typach komórek – zdrowych jak i tych zmienionych nowotworowo. Uzyskane wyniki pozwoliły na wykorzystanie ich do badań wdrożeniowych – mówi dr hab. n. med. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ, lider zespołu naukowego. 

Opracowywane rozwiązanie w rezultacie może poprawić efektywność terapii w leczeniu onkologicznym i zmniejszyć ilość podawanego leku, co bezpośrednio wpłynie na koszt całego procesu leczenia. Może to również przyczynić się do lepszej penetracji leków do wnętrza guza. 

Jak każdy projekt badawczy, również i ten stanowi wyzwanie dla naukowców.  – Jako zespół musimy skupić się na optymalizacji swoistości otrzymywanych preparatów. Poza tym, istnieje wiele zmiennych mających bezpośredni wpływ na pobieranie wspomnianych kompozycji farmaceutycznych przez komórkę, a także ich stabilne przechowywanie, co stanowi dla nas niemałe wyzwanie. Koniecznym jest także dokładniejsze przebadanie mechanizmu molekularnego działania otrzymanych kompleksów. Dalekosiężne plany obejmują również sprawdzenie efektywności preparatów w badaniach in vivo, jednak póki co zespół naukowy będzie skupiał się na poprawie selektywności otrzymanych preparatów – dodaje dr hab. n. med. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ.

Największą barierą w realizacji tego typu projektów badawczych są zazwyczaj wysokie koszty. – Skokowy wzrost cen w czasie pandemii COVID-19 na pewno wpłynął na efektywność naszych działań. Warto wspomnieć w tym miejscu o kolejnych etapach rozwijania utworzonego rozwiązania, które należałoby przeprowadzić na organizmach żywych, co powoduje kolejne trudności i oczywiście koszty – wyjaśnia dr hab. n. med. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ.

Projekt badawczy naukowców z Zakładu Biotechnologii i Biologii Komórki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to jeden z 63 projektów sfinansowanych w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. – Mój zespół naukowy dobrze ocenia współpracę z PCI. Proces aplikowania jest dość przejrzysty, a wypełnienie wniosku ułatwiają organizowane szkolenia – wspomina dr hab. n. med. Konrad Szychowski, prof. WSIiZ.

Obecnie, Podkarpackie Centrum Innowacji prowadzi kolejny, III nabór wniosków do Programu grantowego. Pula środków to aż 14 mln zł, a budżet pojedynczego projektu może wynieść od 50 do 500 tys. złotych. O dofinansowanie mogą wnioskować zespoły naukowe, których Liderzy zatrudnieni są na umowę o pracę w uczelniach będących Partnerami projektu PCI: Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytecie Rzeszowskim, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz na pozostałych podkarpackich Uczelniach spełniających wymogi Regulaminu konkursu.

Termin składania wniosków za pośrednictwem systemu on-line mija 23 sierpnia br. o godz. 23:59. Konkurs jest realizowany w ramach projektu „Podkarpackie Centrum Innowacji” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content