Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowoczesną technologię wytwarzania wyrobów garmażeryjnych

4 maja, 2022

Nad opracowaniem sposobu wytwarzania produktów garmażeryjnych na bazie mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej pracowali naukowcy z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego PCI.

W ostatnich latach, żywność nie jest postrzegana jedynie jako źródło składników odżywczych. Coraz częściej zwraca się uwagę na związek diety ze stanem zdrowia człowieka. Dieta z udziałem mięsa może mieć zarówno korzystny wpływ na zdrowie, ale może także być jedną z przyczyn zaburzeń metabolicznych, stanowiąc przez to podłoże rozwoju wielu chorób dietozależnych. Konieczne jest zatem modyfikowanie składu produktów mięsnych w kierunku zwiększenia w nich udziału substancji bioaktywnych, o korzystnym działaniu dla zdrowia. 

To właśnie nad opracowaniem technologii wytwarzania produktów garmażeryjnych na bazie mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej z zachowaniem cech użytkowych i smakowych pracowali w ostatnim roku naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Konsumenci coraz częściej poszukują produktów mięsnych o zwiększonych walorach prozdrowotnych w porównaniu z ich dotychczasowymi odpowiednikami oferowanymi na rynku. Z kolei producenci żywności, którzy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, stale poszukują możliwości podniesienia wartości odżywczej wyrobów mięsnych i eliminacji w nich dodatków syntetycznych, w celu zwiększenia walorów prozdrowotnych, bez niekorzystnego wpływu na ich jakość sensoryczną i bezpieczeństwo – mówi dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar, lider zespołu naukowego. 

Technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i przemysłu mięsnego. Dzięki opracowaniu nowych produktów stale poszerza się oferta żywności o zwiększonych walorach prozdrowotnych, a przemysł przetwórczy zyskał nową technologię produkcji wyrobów mięsnych o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej, bez dodatków syntetycznych, na które oczekuje szeroka grupa odbiorców.

Najważniejszą zaletą opracowanego rozwiązania są produkty bogate w białko, w tym aminokwasy egzogenne, błonnik i witaminę E. – Bardzo ważne jest to, że opracowane przez nas produkty mięsne nie zawierają w swoim składzie dodatków syntetycznych, a jednocześnie charakteryzują się pożądanymi cechami sensorycznymi, akceptowanym smakiem i wydłużonym terminem przydatności do spożycia. Cechują się również brakiem obecności glutenu, co oznacza, że mogą być spożywane przez osoby stosujące dietę bezglutenową – dodaje dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar.

Kolejnym etapem i niejako wyzwaniem dla zespołu naukowego jest komercjalizacja wyników tych badań. Z uwagi na możliwość zastosowania technologii w przemyśle mięsnym do wytwarzania wyrobów garmażeryjnych w postaci wygodnych dla konsumenta wyrobów gotowych do spożycia, projekt ma bardzo duży potencjał komercjalizacyjny. 

Projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego pełna nazwa brzmi: „Technologia wytworzenia wyrobów garmażeryjnych z mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej” otrzymał dofinansowanie w kwocie ok. 100 000 zł w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. 

Udostępnij
Skip to content