Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowoczesną technologię wytwarzania wyrobów garmażeryjnych

4 maja, 2022

Nad opracowaniem sposobu wytwarzania produktów garmażeryjnych na bazie mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej pracowali naukowcy z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego PCI.

W ostatnich latach, żywność nie jest postrzegana jedynie jako źródło składników odżywczych. Coraz częściej zwraca się uwagę na związek diety ze stanem zdrowia człowieka. Dieta z udziałem mięsa może mieć zarówno korzystny wpływ na zdrowie, ale może także być jedną z przyczyn zaburzeń metabolicznych, stanowiąc przez to podłoże rozwoju wielu chorób dietozależnych. Konieczne jest zatem modyfikowanie składu produktów mięsnych w kierunku zwiększenia w nich udziału substancji bioaktywnych, o korzystnym działaniu dla zdrowia. 

To właśnie nad opracowaniem technologii wytwarzania produktów garmażeryjnych na bazie mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej z zachowaniem cech użytkowych i smakowych pracowali w ostatnim roku naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Konsumenci coraz częściej poszukują produktów mięsnych o zwiększonych walorach prozdrowotnych w porównaniu z ich dotychczasowymi odpowiednikami oferowanymi na rynku. Z kolei producenci żywności, którzy chcą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, stale poszukują możliwości podniesienia wartości odżywczej wyrobów mięsnych i eliminacji w nich dodatków syntetycznych, w celu zwiększenia walorów prozdrowotnych, bez niekorzystnego wpływu na ich jakość sensoryczną i bezpieczeństwo – mówi dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar, lider zespołu naukowego. 

Technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i przemysłu mięsnego. Dzięki opracowaniu nowych produktów stale poszerza się oferta żywności o zwiększonych walorach prozdrowotnych, a przemysł przetwórczy zyskał nową technologię produkcji wyrobów mięsnych o podwyższonej wartości odżywczej i prozdrowotnej, bez dodatków syntetycznych, na które oczekuje szeroka grupa odbiorców.

Najważniejszą zaletą opracowanego rozwiązania są produkty bogate w białko, w tym aminokwasy egzogenne, błonnik i witaminę E. – Bardzo ważne jest to, że opracowane przez nas produkty mięsne nie zawierają w swoim składzie dodatków syntetycznych, a jednocześnie charakteryzują się pożądanymi cechami sensorycznymi, akceptowanym smakiem i wydłużonym terminem przydatności do spożycia. Cechują się również brakiem obecności glutenu, co oznacza, że mogą być spożywane przez osoby stosujące dietę bezglutenową – dodaje dr inż. Anna Augustyńska-Prejsnar.

Kolejnym etapem i niejako wyzwaniem dla zespołu naukowego jest komercjalizacja wyników tych badań. Z uwagi na możliwość zastosowania technologii w przemyśle mięsnym do wytwarzania wyrobów garmażeryjnych w postaci wygodnych dla konsumenta wyrobów gotowych do spożycia, projekt ma bardzo duży potencjał komercjalizacyjny. 

Projekt naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego pełna nazwa brzmi: „Technologia wytworzenia wyrobów garmażeryjnych z mięsa drobiowego o cechach żywności funkcjonalnej” otrzymał dofinansowanie w kwocie ok. 100 000 zł w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. 

Udostępnij

Przeczytaj również

2 grudnia, 2022

Wyróżnione projekty programu PAPA SCIENCE STARTUP

Trzy projekty wypracowane w ramach programu PAPA SCIENCE STARTUP, które uzyskały najwyższą ocenę komisji, otrzymały wyróżnienia. Pamiątkowe dyplomy zostały wręczone podczas konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”. Celem programu PAPA SCIENCE STARTUP było wsparcie akademickich przedsięwzięć technologicznych oraz rozwój przedsiębiorczości akademickiej. Program obejmował 52 godziny zajęć i 12 bloków tematycznych. Podczas jego trwania, uczestnicy poszerzali swoją wiedzę w trzech obszarach tematycznych: menadżerskim, związanym z zarządzaniem przedsiębiorstwem; projektowania biznesu oraz prawa i finansów.  We współpracy z mentorami, absolwenci Programu opracowali modele biznesowe dla innowacyjnych pomysłów naukowców z Podkarpacia, w tym wytworzonych w ramach oferowanych im przez PCI programów grantowych. Wśród 17 opracowanych projektów, komisja oceniająca wyróżniła trzy najlepsze modele biznesowe: System do obsługi transportu zbiorowego na żądanie Celem projektu jest utworzenie systemu do […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

Zakończyła się konferencja „Technologia Biznes Inwestycje”

Ponad 260 osób uczestniczyło w konferencji „Technologia Biznes Inwestycje”, która odbyła się 23 listopada w PCI ProtoLab. Wśród uczestników znaleźli się podkarpaccy naukowcy, przedsiębiorcy oraz inwestorzy. Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

28 listopada, 2022

„Podróż do przyszłości – zaproponuj pomysł na elementy kapsuły czasu i zdobądź nasze gadżety” – zaproszenie do udziału w akcji

Już 12 grudnia odbędzie się uroczysta inauguracja działalności PCI ProtoLab i to właśnie wtedy w budynku zostanie umieszczona kapsuła czasu. Zapraszamy do wysyłania propozycji przedmiotów, które mogą być umieszczone w kapsule. Dla 15 pierwszych osób, które prześlą swoje pomysły, przewidywane są paczki gadżetów PCI. Kapsuła czasu to dowolny pojemnik, w którym umieszcza się przedmioty przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Jej celem jest przede wszystkim poinformowanie ludzi z przyszłości o życiu w okresie, w którym została ona przygotowana. Kapsuła czasu PCI ProtoLab ma wymiary wewnętrzne 58 cm x 47 cm i 12 grudnia zostanie uroczyście umieszona na parterze budynku przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Zapraszamy do udziału w akcji, której celem jest wyłonienie najciekawszego pomysłu na wkład do Kapsuły Czasu PCI […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content