Miliony z Funduszy Europejskich na innowacyjne projekty dla podkarpackich uczelni 

14 maja, 2024

Podkarpackie Centrum Innowacji rozpoczyna nabór do kolejnej edycji Programu Grantowego, który wspiera prace badawczo-rozwojowe jednostek naukowych w regionie. Wartość składanych projektów może wynieść nawet 400 tys. zł, a łączna pula środków do rozdysponowania to 6 mln zł.

Inicjatywa ma na celu wsparcie jednostek naukowych w realizacji prac badawczo-rozwojowych, które umożliwią tworzenie innowacyjnych technologii z dużym potencjałem do komercjalizacji.

Podkarpackie Centrum Innowacji to instytucja powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej i Banku Światowego, która ma łączyć naukę z biznesem. Program Grantowy jest jednym z najważniejszych narzędzi umożliwiających realizację tego zadania. Cieszę się, że kolejny raz dzięki wsparciu samorządu, uczelnie z całego regionu otrzymają istotny impuls do rozwoju działalności naukowo-badawczej – zaznaczył Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Kwota przeznaczona na realizację tej inicjatywy to 6 mln zł. Wartość składanych projektów będzie mogła wynieść od 100 do 400 tys. zł. To już czwarty nabór do Programu Grantowego PCI. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.

Cieszę się, że instytucja, którą współtworzyłam – tak dynamicznie się rozwija, stanowiąc kluczową część ekosystemu tworzonego przez województwo, RARR i podkarpackie uczelnie. Dowodem na to jest m.in. kontynuacja inicjatyw takich jak Program Grantowy, które wspierają rozwój całego Podkarpacia – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa.

Dziękuję zarówno przedstawicielom podkarpackiego biznesu, jak i reprezentantom sektora nauki za współpracę i zaangażowanie w przygotowanie założeń tej edycji programu grantowego. Staraliśmy się wziąć pod uwagę głosy obu środowisk tak, aby zwiększyć efektywność każdej złotówki zainwestowanej w projekty naukowo-badawcze sfinansowane w ramach nowego naboru – podkreśla Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.  

Do tej pory zrealizowane zostały trzy konkursy na wsparcie prac badawczo-rozwojowych, w ramach których przyznano 153 granty na kwotę przekraczającą 30 mln zł. Wśród dofinansowanych dotychczas projektów znalazły się m.in. badania nad nowoczesnym lekiem w terapii uzależnienia od tytoniu, które otrzymały wielomilionowe wsparcie z Agencji Badań Medycznych oraz opracowanie i wdrożenie nowych technologii w automatyzacji produkcji przez firmę Fanum, producenta maszyn CNC wykorzystywanych m.in. do produkcji jachtów.

W ramach 4. edycji Programu wnioskodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie sięgające 90%. Grant będzie można przeznaczyć na koszty związane z nabyciem materiałów wykorzystywanych do prowadzenia prac B+R, usługi niezbędne na potrzeby realizacji prac, wydatki na wynajem lub dzierżawę aparatury badawczo-naukowej oraz wynagrodzenia osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu.

Prace muszą wpisywać się w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego. Dodatkowo premiowane będą m.in. projekty, w których zespoły badawcze na etapie aplikowania uwiarygodnią, że posiadają potencjalnego odbiorcę technologii gotowego do walidacji rezultatu projektu oraz projekty, których Liderem zespołu będzie naukowiec posiadający potwierdzone doświadczenie we wdrażaniu rezultatu prac B+R. Pozytywnie ocenione projekty zostaną podzielone na 4 listy rankingowe (dla każdej z czterech inteligentnych specjalizacji). Na każdą listę PCI przeznaczy 1,5 mln zł.

20 maja rusza nabór do Programu. Aplikować można za pośrednictwem strony projekty.pcinn.org, gdzie znajduje się niezbędna dokumentacja. 

Udostępnij

Przeczytaj również

27 lutego, 2024

PCI współorganizatorem HackCarpathia!

Już 6-7 kwietnia odbędzie się HackCarpathia, czyli największy hackathon w Rzeszowie. Jego uczestnicy będą tworzyć innowacyjne projekty w dwóch kategoriach otwartych: gamingu oraz inteligentnych specjalizacji Województwa Podkarpackiego. Przewidywana pula nagród już wynosi  10 000 PLN i …jeszcze rośnie. 

Czytaj dalej Czytaj dalej

8 maja, 2024

Kosmiczna Komunikacja – budowanie mostów między nauką a biznesem 

Wiodącym tematem kolejnej w tym roku „Strefy Inspiracji PCI” będzie kosmiczna komunikacja. To domena Macieja Myśliwca – specjalisty w zakresie komunikacji i eksperta sektora kosmicznego, który opowie jak łączyć świat nauki i biznesu – oczywiście w obszarze pozaziemskim. Spotkanie już 21 maja!

Czytaj dalej Czytaj dalej

7 maja, 2024

Dzień otwarty PCI ProtoLab

W ramach dwudziestolecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, Podkarpackie Centrum Innowacji dołącza do wspólnego świętowania Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 10 maja zapraszamy do udziału w interesujących warsztatach i poznania kreatywnej przestrzeni PCI ProtoLab!

Czytaj dalej Czytaj dalej

26 kwietnia, 2024

Ponad 7 mln zł na innowacje dla naszego regionu!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wybrała operatorów „Laboratorium Innowatora”. Do konkursu zgłoszono 37 wniosków, z których najwyższą ocenę otrzymało Podkarpackie Centrum Innowacji. Łącznie do spółki samorządu województwa trafi ponad 7 mln 300 tys. zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content