Innowacje podnoszące jakość życia. Badacze z UR opracowali batony z wysoką zawartością białka roślinnego

28 czerwca, 2022

W ostatnim czasie, batony białkowe cieszą się ogromną popularnością. To dobre rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie i tych, którzy potrzebują szybkiej przekąski w ciągu dnia. Badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali batony na bazie białka roślinnego, które są przeznaczone dla osób unikających w swojej diecie produktów zawierających gluten, białka mleka i jaj, laktozy oraz sacharozy. 

Pomysł na stworzenie innowacyjnych batonów białkowych to odpowiedź na potrzeby osób aktywnych fizycznie. – Zawodowo zajmuje się żywieniem człowieka i technologią spożywczego przetwórstwa surowców roślinnych, a amatorsko lubię uprawiać różne sporty. Czasami zdarza mi się korzystać z różnej żywności przeznaczonej dla osób o zwiększonej aktywności fizycznej, stąd pomysł na połączenie suplementu diety z produktem wysoko białkowym – mówi dr inż. Tomasz Cebulak, lider projektu naukowego.

Produkt badaczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego charakteryzuje się wysoką zawartością białka roślinnego i wartościami w postaci związków organicznych o udokumentowanych właściwościach stymulujących układ immunologiczny organizmu. Dodatkowo, batony te są miękkie i dobrze smakują. Rozwiązania dostępne na rynku mają bardzo twardą konsystencje i nie posiadają żadnych walorów smakowych.

Obecnie, produkt jest we wczesnej fazie rozwoju, a to oznacza, że wymaga jeszcze dopracowania. – Główną kwestią pozostają udziały białek roślinnych z różnych surowców oraz kwestie związane z profilowaniem smakowym i końcową formą batonu. Na podstawie licznych prób ustalono, że najlepszą formą doskonalenia technologicznego są batony w formie wypiekanych ciasteczek – tłumaczy dr inż. Tomasz Cebulak.

Przed zespołem naukowym z Uniwersytetu Rzeszowskiego stoi nie lada wyzwanie, aby skutecznie dopracować produkt i móc rozwijać go dalej. Obecnie barierą jest procentowy udział białka w wyrobie, ponieważ do tej pory konstrukcję „nośną” batonów tworzyły białka jaja i cukier. Na potrzeby tego projektu wymyślono nową strukturę składającą się ze specjalnego białka roślinnego, które po napowietrzeniu pozwala na wprowadzenie kolejnych składników.

Finalny produkt będzie mógł stanowić uzupełnienie diety w białka dla sportowców, wegetarian czy osób odchudzających się. – Nasze batony łączą w sobie wysoką zawartość „dobrych” białek roślinnych i składników biologicznie aktywnych o właściwościach immunoprotekcyjnych, czyli są połączeniem żywności i suplementu. Obecnie świat stoi przed problemem wyżywienia i koniecznością częściowej zamiany białka zwierzęcego białkiem roślinnym – dodaje dr inż. Tomasz Cebulak.

Badania nad rozwojem żywności o właściwościach funkcjonalnych i o ukierunkowanym działaniu są niezwykle istotne. Umożliwiają one bowiem poszerzenie grupy produktów poszukiwanych przez tzw. dojrzałego konsumenta i dają możliwość doskonalenia własnego warsztatu pracy. Efektem takich badań jest produkt dobrze zbilansowany pod względem odżywczym i atrakcyjny organoleptycznie.

Projekt badawczy pn. „Batony na bazie białka roślinnego o właściwościach immunomodulacyjnych” otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. – Cały proces naboru wniosków był naszym zdaniem prowadzony prawidłowo. Każdy zainteresowany na wszystkich etapach naboru, otrzymywał odpowiedzi na nurtującego go pytania zarówno za pośrednictwem Internetu, telefonu jak i organizowanych przez PCI szkoleń – ocenia dr inż. Tomasz Cebulak.

Projekt badaczy Uniwersytetu Rzeszowskiego wzbudził zainteresowanie specjalistów PCI. – Potencjał prezentowanego rozwiązania tkwi w tym, że jest ono adresowane do różnorodnych  przedsiębiorstw  zajmujących  się produkcją suplementów diety, odżywek dla sportowców czy wytwórców  klasycznych batonów zbożowo-owocowych. Zestawienie takich unikalnych cech żywności prozdrowotnej umożliwi zainteresowanym podmiotom pozyskać nowych klientów co przyniesie duże korzyści ekonomiczne.  Z punktu widzenia dalszego rozwoju projektu istotny jest wybór licencjobiorcy, którego doświadczenie oraz zaangażowanie będzie przekładać się na wprowadzenie rozwiązania na rynek, a w konsekwencji na przychód – wyjaśnia Sławomir Chrobak, Specjalista ds. Rozwoju Technologii PCI.

Rozwiązanie zostało docenione przez międzynarodowe jury i otrzymało złoty medal w ramach XV Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.

Udostępnij

Przeczytaj również

27 marca, 2023

Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata.

Czytaj dalej Czytaj dalej

24 marca, 2023

PCI ProtoLab gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów

PCI ProtoLab było gospodarzem drugiej edycji TEDx Rzeszów. W czwartek, 23 marca odbyło się spotkanie, którego tematem przewodnim była Nowa Normalność. Na scenie swoje prelekcje wygłosili m.in.: Ela Bonda, Magda Daniłoś, Małgorzata Makowska, Krzysztof Janowski, Maciej Chrzanowski, Krzysztof Demutha, Michał Litwin i Michał Wichrowski. Przez cały dzień, prelegenci pochylali się nad zagadnieniami związanymi z m.in. sztuczną inteligencją, odpornością psychiczną i trendami w lotnictwie. Wydarzenie TEDx to lokalne spotkanie, podczas którego na żywo odbywają się rozmowy i występy podobne do TED. Wydarzenia TEDx są w pełni planowane i koordynowane niezależnie, na zasadzie od społeczność dla społeczności. Treść i projekt każdego wydarzenia TEDx są unikalne i opracowywane niezależnie, ale wszystkie mają wspólne cechy. TED oznacza Technology, Entertainment, Design – technologię, rozrywkę, projektowanie […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

23 marca, 2023

Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”

Ponad 100 uczestników – przedstawicieli świata nauki i biznesu, dwa panele dyskusyjne i 9 prelekcji. Zakończyła się konferencja pn. „Podkarpacka Gospodarka 2023”, której organizatorami było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Business Centre Club Loża Rzeszowska.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content