Aktualności
Cyrkularność w praktyce
12 lutego, 2025
W Podkarpackim Centrum Innowacji odbyło się spotkanie rozpowszechniające pt. „Dobre praktyki w regionie w obszarze GOZ”, które przybliżyło lokalnym przedsiębiorcom oraz przedstawicielom uczelni wyższych, przykłady już stosowanych rozwiązań z zakresu gospodarki cyrkularnej. Uczestnicy mogli się zainspirować, nawiązać współpracę, podzielić doświadczeniem, poszukać nowych dostawców lub odbiorców odpadów, które dla innego biznesu będą stanowiły surowiec.
Model gospodarki w obiegu zamkniętym opiera się na założeniu, że wartość produktów, materiałów i zasobów ma być utrzymywana w gospodarce możliwie jak najdłużej, gdzie surowce są wielokrotnie wprowadzane do obiegu, niejednokrotnie przechodząc z jednej branży przemysłu do drugiej.
– Gospodarka w obiegu zamkniętym to pojęcie szersze niż recycling, który skupia się tylko na końcowym cyklu życia produktu i ponownym wykorzystaniu powstałych z niego odpadów. W przypadku GOZ uwzględniany jest cały cykl życia produktu, zaczynając od fazy projektowej, tak aby produkt służył możliwie długo, a kiedy się już zużyje, można go było ponownie, w całości lub w części, wykorzystać w innych gałęziach gospodarki. W ten sposób surowce są wielokrotnie wprowadzane do obiegu, a powstawanie odpadów minimalizowane – wyjaśniała Gabriela Pawłowska z PCI, manager projektu DeCo.
Większość firm jest na początku drogi
Wg danych z 2022 roku 83,4% polskich przedsiębiorców nie zna pojęcia gospodarki o obiegu zamkniętym, a 91% nie widzi potrzeby wdrażania GOZ – to dane z Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030.
– 51 firm z 541 wszystkich przebadanych zadeklarowało, że stosuje działania z zakresu GOZ tj. recykling, wykorzystanie deszczówki, czy produkcja energii z wiatraków. Te dane pokazują jak wiele firm jest na początku cyrkularnej ścieżki – tłumaczyła Joanna Gumienna z PCI, która prowadzi analizę regionu w kontekście GOZu i zrównoważonego rozwoju.
Cyrkularność w praktyce
Model GOZ to przyszłość dla biznesu. Umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów, minimalizację odpadów oraz realizację zamkniętych obiegów w procesach produkcji. O tym, że transformacja w kierunku GOZ to nie tylko odpowiedź na wyzwania ekologiczne, ale także realna szansa na zwiększenie efektywności i budowanie przewagi konkurencyjnej przekonywała Anna Lisiak, Dyrektorka biznesu folii w Stena Recycling.
– Nasze badania pokazują, że trudność wdrożenia koncepcji GOZu jest spowodowana niewiedzą. Firmy twierdzą, np. że są zbyt małe albo branża, w której działają, nie jest gotowa na wdrożenie cyrkularności bądź też obawiają się kosztów z tym związanych. Nie znają przy tym możliwości finansowania jakie są do dyspozycji przedsiębiorstw. W Stena Recycling wspieramy transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, aby tworzyć biznes i społeczeństwo, w którym nic się nie marnuje.
Stena Recycling posiada wyspecjalizowaną linię do recyklingu folii LDPE, dzięki której przetwarza do 15 tysięcy ton tego materiału rocznie. Nowoczesna technologia wykorzystywana przez firmę pozwala zamknąć obieg materiału, przetwarzając odpad folii w regranulat, wykorzystywany później w produkcji doniczek czy worków foliowych na odpady.
Jakość ma swoją cenę
– Przemysł Fast Fashion niestety odciska negatywny impact na środowisku. Według raportu Ellen MacArthur Foundation produkcja odzieży odpowiada za 10% światowych emisji CO2 – przykładowo produkcja jednej pary skórzanych butów (botków) generuje ok 66 kg C02, co odpowiada naładowaniu ok 8,5 tys. smartfonów. Dodatkowo, wymaga zużycia dużej ilości wody, a na wysypisku śmieci rocznie ląduje ok 92 milionów ton ubrań. W przypadku Bohemy, od samego początku wiedzieliśmy, że chcemy tworzyć markę etyczną, zrównoważoną i odpowiedzialną – mówiła Wioletta Wiertel, Co-founder & CMO z Bohema Clothing.
Bohema Clothing do tworzenia swoich kolekcji butów i toreb wykorzystuje naturalne roślinne materiały, często pochodzące z upcyclingu. Bohema Clothing jako pierwsza na świecie stworzyła buty z liści kaktusa!
Projekt DeCo, w ramach którego zorganizowano spotkanie, obejmuje identyfikację dobrych praktyk nie tylko w projektowaniu zrównoważonym i o obiegu zamkniętym, ale również w zakresie zrównoważonej produkcji i konsumpcji. O tym jak ogromne znaczenie ma zwiększanie świadomości konsumentów mówiła Wioletta Wiertel.
– Klienci są skłonni zapłacić więcej za produkt, mając świadomość jakie korzyści środowiskowe i społeczne z tego wynikają. Kupując produkt z materiałów roślinnych otrzymują produkt najwyższej jakości o długiej żywotności, ale przede wszystkim mają świadomość, że jest on przyjazny środowisku i zwierzętom.
***
Projekt DeCo współfinansowany w ramach Programu INTERREG EUROPA promuje wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie projektowania współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju. W regionie zostaną przeprowadzone dyskusje i analizy nt. projektowania cyrkularnego i zrównoważonej produkcji, które dadzą podstawy do wprowadzenia zmian w lokalnych, regionalnych i krajowych politykach rozwoju.