Ciekawy projekt naukowców z Podkarpacia. Może zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych

12 maja, 2023

Powłokę wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych opracowali naukowcy z podkarpackich uczelni. Projekt otrzymał blisko 200 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Z każdym miesiącem wzrasta zapotrzebowanie na wysokowydajne, tanie i szeroko dostępne systemy produkujące energię elektryczną z zachowaniem pełnej troski o ochronę środowiska. W ostatnich latach najpopularniejszą formą takiego systemu są ogniwa fotowoltaiczne, montowane zarówno na budynkach domów jednorodzinnych, użyteczności publicznej, jak i w formie farm fotowoltaicznych.

Naukowcy, którzy na co dzień pracują na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej opracowali technologię, która może zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych. – W ramach naszego projektu, chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii i o cechach mikro koncentratorów promieniowania słonecznego. I chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiadać będzie filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami – foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer – tłumaczy dr hab. Małgorzata Pociask – Biały, prof. UR, lider zespołu naukowego.

Efektem prac podkarpackich naukowców jest powłoka, która umożliwi dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Taki system może być stosowany m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów np. analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy innych systemów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej.

– Nasze rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zastosować koncentratory do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw, ale nie poprzez wbudowywanie szklanych soczewek w obszar przestrzeni pomiędzy ogniwami fotowoltaicznymi. Seryjnie produkowane krzemowe moduły fotowoltaiczne pracują w zakresie widzialnym, a proponowane przez nas rozwiązanie polepsza ich parametry pracy, rozszerza zakres stosowania w ciągu doby oraz upowszechnia stosowanie ich w innych branżach – dodaje dr hab. Małgorzata Pociask – Biały, prof. UR.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach trzeciego naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji, obecnie trwają pracę nad jego komercjalizacją.

Udostępnij

Przeczytaj również

4 grudnia, 2024

Startuj z Pomysłem

Podkarpackie Centrum Innowacji zachęca pomysłodawców do udziału w projekcie „Startuj z Pomysłem – InnoStart Hub Polska”, którego celem jest kompleksowe wsparcie twórców innowacyjnych rozwiązań na każdym etapie ich rozwoju. Uczestnicy będą mogli skorzystać z wsparcia, obejmującego mentoring, dostęp do przestrzeni PCI ProtoLab oraz możliwość sfinansowania usług o wartości nawet 40 tys. zł.

Czytaj dalej Czytaj dalej

19 listopada, 2024

Nabór do projektu Startuj z Pomysłem – InnoStart Hub Polska rusza 3 grudnia

Z przyjemnością informujemy, że Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o. podpisało umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na realizację projektu Startuj z Pomysłem – InnoStart Hub Polska. Projekt realizowany będzie dzięki wsparciu Funduszy Europejskich i ma i ma na celu pobudzenie innowacyjnego potencjału, inspirowanie twórców do podejmowania odważnych wyzwań oraz wdrażania nowatorskich rozwiązań w realiach biznesowych. Uczestnicy projektu będą mieli szansę przejść intensywną ścieżkę wsparcia, od preselekcji i mentoringu po ekscytujący finał – Demo Day, gdzie zaprezentują swoje pomysły przed inwestorami. To niepowtarzalna okazja dla tych, którzy marzą o przekuciu swojej wizji w sukces rynkowy! Projekt skierowany jest do Pomysłodawców (osób fizycznych) – kreatywnych i pomysłowych autorów innowacyjnych rozwiązań, innowatorów, wynalazców, wizjonerów, studentów, badaczy, osób zainteresowanych postępem technologicznym, z terenu […]

Czytaj dalej Czytaj dalej

31 października, 2024

Robotyczna liga mistrzów – międzynarodowy turniej po raz trzeci na Podkarpaciu!

16 listopada w G2A Arenie odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów XChallenge – największego wydarzenia robotycznego w Polsce, które przyciąga pasjonatów i profesjonalistów z całej Europy. W tym roku do grona głównych partnerów przedsięwzięcia dołączają Województwo Podkarpackie oraz Podkarpackie Centrum  Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content