Ciekawy projekt naukowców z Podkarpacia. Może zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych

12 maja, 2023

Powłokę wydłużającą pracę paneli fotowoltaicznych opracowali naukowcy z podkarpackich uczelni. Projekt otrzymał blisko 200 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Z każdym miesiącem wzrasta zapotrzebowanie na wysokowydajne, tanie i szeroko dostępne systemy produkujące energię elektryczną z zachowaniem pełnej troski o ochronę środowiska. W ostatnich latach najpopularniejszą formą takiego systemu są ogniwa fotowoltaiczne, montowane zarówno na budynkach domów jednorodzinnych, użyteczności publicznej, jak i w formie farm fotowoltaicznych.

Naukowcy, którzy na co dzień pracują na Uniwersytecie Rzeszowskim i Politechnice Rzeszowskiej opracowali technologię, która może zwiększyć wydajność działania paneli fotowoltaicznych. – W ramach naszego projektu, chcemy zastosować wielowarstwową, polimerową powłokę z pęcherzykami powietrza zamkniętymi pomiędzy dwiema warstwami folii i o cechach mikro koncentratorów promieniowania słonecznego. I chociaż grubość tej warstwy nie przekracza 30 μm, to będzie to trwała powłoka, która transmisyjnością odpowiadać będzie filtrowi zbudowanemu z układu mikrosoczewek powietrza zamkniętych pomiędzy polimerami – foliami podczas procesu ich nakładania na szkło lub przezroczysty polimer – tłumaczy dr hab. Małgorzata Pociask – Biały, prof. UR, lider zespołu naukowego.

Efektem prac podkarpackich naukowców jest powłoka, która umożliwi dłuższą pracę modułów fotowoltaicznych. Taki system może być stosowany m.in. w systemach naziemnych produkujących energię elektryczną na potrzeby zasilania akumulatorów samochodów elektrycznych, awaryjnego zasilania kokpitów samolotów, systemów np. analizujących skład atmosfery na różnych wysokościach nad powierzchnią Ziemi czy innych systemów umieszczanych w przestrzeni kosmicznej.

– Nasze rozwiązanie pozwoli w prosty sposób zastosować koncentratory do wzmocnienia prądu zwarciowego ogniw, ale nie poprzez wbudowywanie szklanych soczewek w obszar przestrzeni pomiędzy ogniwami fotowoltaicznymi. Seryjnie produkowane krzemowe moduły fotowoltaiczne pracują w zakresie widzialnym, a proponowane przez nas rozwiązanie polepsza ich parametry pracy, rozszerza zakres stosowania w ciągu doby oraz upowszechnia stosowanie ich w innych branżach – dodaje dr hab. Małgorzata Pociask – Biały, prof. UR.

Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach trzeciego naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji, obecnie trwają pracę nad jego komercjalizacją.

Udostępnij
Skip to content