Artur B. Chmielewski w Rzeszowie. PCI zaprasza na spotkanie z Polakiem, który pracuje w NASA

14 listopada, 2022

Jak rozpocząć karierę w branży kosmicznej? Czy NASA korzysta z rozwiązań polskich naukowców? W jaki sposób Podkarpacie może zaangażować się w przyszłe misje kosmiczne NASA? Na te i inne pytania odpowie Artur B. Chmielewski, w trakcie swojej wizyty w Rzeszowie. Spotkania z inżynierem z NASA odbędą się we wtorek i środę, 15-go i 16-go listopada w PCI ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6.

Artur B. Chmielewski to pracownik JPL NASA, gdzie dotychczas zajmował się m.in. budową instrumentów naukowych w laboratorium, testowaniem części do statków kosmicznych oraz pracą nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn, jak również asteroid. W NASA nazywają go “ABC”, po inicjałach, które mu sprytnie nadał jego ojciec – Papcio Chmiel, autor komiksu “Tytus, Romek i A’Tomek.”

We wtorek, 15-go listopada, Chmielewski spotka się z uczniami, studentami i młodymi ludźmi z Podkarpacia, którzy interesują się sektorem kosmicznym. Opowie o swoich początkach w NASA oraz udzieli praktycznych wskazówek dotyczących rozpoczęcia kariery w branży kosmicznej.

– Spotkanie młodych, podkarpackich innowatorów z Arturem Chmielewskim ma charakter przede wszystkim inspiracyjny. Artur podzieli się swoim doświadczeniem wynikającym z wieloletniej pracy w NASA, ale także zmotywuje młodych ludzi do realizacji własnych, kosmicznych projektów. Jako Podkarpackie Centrum Innowacji stale podejmujemy działania, których celem jest rozwijanie kosmicznego potencjału uczniów i studentów z naszego regionu – mówi Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający Podkarpackiego Centrum Innowacji. Spotkanie z Arturem B. Chmielewskim odbywa się w ramach spotkań New Space Leaders.

W środę, 16-go listopada odbędzie się spotkanie pt. „Polski przemysł we współpracy z NASA. Możliwości, perspektywy, wyzwania.”. Skierowane jest ono do przedstawicieli nauki i biznesu, w trakcie którego Artur Chmielewski wskaże możliwości i aspekty współpracy z NASA. Wydarzenie będzie także okazją do dyskusji dotyczącej tego, jaką szansą dla Podkarpacia mogą być przyszłe misje kosmiczne NASA w kontekście rozwoju jednej z Regionalnych Inteligentnych Specjalizacji: Lotnictwo i Kosmonautyka.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://event.pcinn.org/abc.

Udostępnij

Przeczytaj również

24 listopada, 2022

Jak przygotować wniosek w Horyzoncie Europa – zapraszamy na webinar

Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza do udziału w spotkaniu online organizowanym we współpracy z Horyzontalnym Punktem Kontaktowym Polska Południowo-Wschodnia.

Czytaj dalej Czytaj dalej

22 listopada, 2022

Człowiek z NASA w Rzeszowie: „Nasi inżynierowie są pod wrażeniem kompetencji polskich naukowców”

Zaangażowanie polskich naukowców i inżynierów w misje kosmiczne NASA jest realnym scenariuszem – przekonywał Artur B. Chmielewski. Inżynier z NASA gościł w Rzeszowie 15 i 16 listopada, na zaproszenie Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Czytaj dalej Czytaj dalej

4 listopada, 2022

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowali nowe wzory użytkowe mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi

Nad wymiarami mankietów naramiennych do pomiaru ciśnienia tętniczego dostosowanymi do osób z nietypowymi wymiarami kończyn górnych pracował zespół naukowy z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Projekt otrzymał blisko 60 tys. zł. dofinansowania w ramach II naboru do Programu grantowego PCI. Osoby z zespołem Downa czy niskorosłością charakteryzują się odmiennymi cechami antropometrycznymi, dlatego dostępne na rynku polskim i zagranicznym mankiety naramienne są nieodpowiednie, przez co pomiar ciśnienia tętniczego metodą osłuchową jest niemożliwy lub jego wynik może być zafałszowany. – Dokonaliśmy analizy dostępnych na rynku mankietów naramiennych do ciśnieniomierzy. Okazało się, że wymiary oferowanych produktów są niedostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną i/lub fizyczną, gdyż ich cechy antropometryczne znacząco różnią się od cech osób zdrowych. Bazując na własnych obserwacjach i wynikach przeprowadzonych […]

Czytaj dalej Czytaj dalej
Skip to content