Sukces pierwszej podkarpackiej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge 2021

8 października, 2021

2-3 października ponad 450 zespołów w 320 lokalizacjach na całym świecie pracowało nad 28. kosmicznymi wyzwaniami podczas globalnego NASA International Space Apps Challenge 2021. Wśród nich znalazły się także interdyscyplinarne zespoły projektowe z Podkarpacia, które zawalczą o globalne nagrody główne fundowane przez centralę NASA. Inicjatorami rzeszowskiej edycji wydarzenia było Podkarpackie Centrum Innowacji oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii hackathonu NASA, Rzeszów dołączył do lokalizacji z całego świata i był gospodarzem tej inicjatywy. Edycja Podkarpacka NASA Space Apps Challenge 2021 wystartowała 2 października 2021 i miała na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań dla rozwoju regionu, ale także była doskonałą okazją do wspólnej nauki i eksperymentowania młodych ludzi w wybranych obszarach. Celem wydarzenia było także zwrócenie uwagi i zainspirowanie podkarpackich uczniów i studentów do poszukiwania ścieżek i możliwości rozwoju w branży kosmicznej. 

Wyzwanie rzeszowskiej edycji podjęło aż 75 uczestników w 19 zespołach, którzy pracowali nad rozwiązaniami w zakresie wyzwań zaproponowanych przez NASA. W pracach koncepcyjnych zespoły wykorzystywały dane satelitarne, ekonomiczne, epidemiologiczne oraz inne udostępnione uczestnikom przez agencje kosmiczne. Wśród uczestników, którzy zgłosili się do udziału w wydarzeniu znaleźli się studenci, uczniowie szkół średnich i osoby chcące tworzyć innowacyjne rozwiązania dla kosmosu. – Tegoroczna edycja NASA International Space Apps Challenge po raz pierwszy gościła u nas, na Podkarpaciu. Tematyka interdyscyplinarnych wyzwań NASA okazała się dosłownym „strzałem w dziesiątkę”! W ciągu tych dwóch dni udało nam się współpracować z kilkudziesięcioma uczniami, studentami oraz naukowcami, którzy zaangażowali się i świetnie odnaleźli w wyzwaniach NASA tworząc kreatywne rozwiązania – mówi Marcin Rudnicki, menadżer ds. rozwoju projektu PCI Space Exploration. 

Uczestnicy w trakcie prac nad koncepcjami, mogli korzystać ze wsparcia mentorów oraz wysłuchać wystąpień inspiracyjnych ekspertów z branży lotniczej, kosmicznej czy usług IT. 

W gronie prelegentów hackathonu w Rzeszowie znaleźli się m.in. Jacek Kubrak (Prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji), Grzegorz Brona (Prezes Creotech Instruments), Rafał Magryś (Wiceprezes EXATEL), Marek Wójcik (Wiceprezes SES), Daniel Ben Dov (Wiceprezes NSLComm). Wśród gości podkarpackiej edycji hackathonu znaleźli się również przedstawiciele Agencji Kosmicznych z Europy: Justyna Redelkiewicz z EUSPA, Artur Chmielewski z NASA JPL oraz Agnieszka Ewertowska z Astroniki. 

– W weekend Podkarpacie poprzez włączenie się do międzynarodowego konkursu, było bliżej NASA i gwiazd niż kiedykolwiek. Entuzjazm 19 zespołów, które wystartowały w rywalizacji, posłużył jako paliwo, które uwolniło moc naukowców, studentów, inżynierów i młodych entuzjastów głodnych podboju kosmosu jak i chętnych zarażania innych tą tematyką. Hackathon trwał tylko dwa dni, emocje nie opadły, wszyscy czekamy na wyniki. Szczególnie intersujące jest to, jakie nowości w naszych pracach odkryje NASA i czy będą je mogli wykorzystać w swoich misjach kosmicznych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli podjąć kosmiczne wyzwanie – podsumowali wydarzenie Paweł Milan i Radosław Kruk, członkowie zespołu projektowego z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. 

Dzięki spotkaniom ze specjalistami z branży, uczestnicy mogli poznać bliżej specyfikę globalnych wyzwań w obszarze danych satelitarnych oraz technologii kosmicznych, zrozumieć lepiej uwarunkowania prawne, ekonomiczne oraz projektowe związane z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w obszarze usług, produktów i innych na rynku kosmicznym. 

– Europejskie programy kosmiczne Galileo i Copernicus są już w pełni operacyjne i oferują szeroki zakres usług i danych, które mogą być wykorzystane praktycznie w każdym sektorze gospodarki. Eventy takie jak hakathony czy programy akceleracyjne są ważną platformą, która pomaga poszerzyć świadomość tego, że technologie kosmiczne są nieodłączną częścią naszego codziennego życia i oferują wiele możliwości pracy oraz rozwoju własnego biznesu – mówi Justyna Redelkiewicz z Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego.

Aż 17 spośród 19 zespołów zgłoszonych do podkarpackiej edycji NASA Space Apps Challenge 2021 złożyło ostateczne projekty do oceny, tym samym zyskując szansę na przejście do kolejnego etapu hakathonu i zawalczenie o nagrodę główną. Efekty ich pracy można obejrzeć na stronie głównej wirtualnego wydarzenia. – Podkarpacka edycja NASA Space Apps Challenge pokazała, że nasz region jest jednym z liderów pod względem rozwijania się w zakresie lotnictwa, astronautyki i nieszablonowych projektów, które w przyszłości mogą być podwalinami dla globalnych osiągnięć ludzkości w kosmosie. Cieszymy się, że to właśnie nasza Uczelnia mogła wziąć udział w tym projekcie i jesteśmy dumni, że to właśnie województwo podkarpackie zebrało niemal 100 uczestników biorących udział we wcześniej zaproponowanych wyzwaniach – podkreśla Konrad Bajdak, członek zespołu projektowego z Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

W nadchodzących dniach, w pierwszym etapie wszystkie projekty zostaną poddane ocenie merytorycznej 6-osobowego Jury. Autorzy najwyżej ocenionych rozwiązań z podkarpackiej edycji otrzymają cenne nagrody finansowe, zaproszenia na wakacyjne staże i spotkania z inżynierami oraz menadżerami z firm lotniczych i kosmicznych z całego kraju. 

Partnerami branżowymi podkarpackiej edycji NASA Space Apps Challenge 2021 byli: Sektorowa Rada ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Amerykańska Izba Handlowa, Boeing, Creotech Instruments, PZL-Mielec LMCO, EXATEL, KP Labs, CloudFerro, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Astronika. Branżowym partnerem międzynarodowym był SES.

Udostępnij
Skip to content