Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji - zapraszamy na wirtualne spotkanie

Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji - zapraszamy na wirtualne spotkanie

13 kwietnia 2021 14:58

Podkarpackie Centrum Innowacji zaprasza na wydarzenie organizowane w ramach Światowego Dnia Kreatywności i Innowacji!

Termin: 21 kwietnia 2021 r. (środa), godz. 10:00

Rejestracja: https://pci.clickmeeting.com/dzien-kreatywnosci-i-innowacji

Podczas webinaru, zaproszeni goście opowiedzą o:

  • technologii sekwencjonowania 3-ej generacji (NGS) - Oxford Nanopore

To niezwykle szybka, tania i skuteczna metoda pozyskiwania i analizy sekwencji DNA. W połączeniu z automatycznym lecz interaktywnym serwerem, przetwarzający dane sekwencji DNA dla organizmów prokariotycznych oraz “małych” genomów eukariotycznych pozwala biologom i biotechnologom przetwarzać dane bez potrzeby wykorzystania specjalistycznego personelu bioinformatycznego oraz specjalistycznej znajomości narzędzi informatycznych i środowiska Linux/Unix/BSD.

Prezentowana technologia umożliwi gromadzenia danych o sekwencjach DNA bakterii i wirusów, dostarczanie materiału biologicznego do sekwencjonowania oraz hodowla kolejnych mutacji szczepów różnych bakterii w celu ich praktycznego zastosowania w różnych obszarach działalności gospodarczej. 

  • projekcie zespołu Innspace - bazie na Księżycu, wykonanej przy pomocy druku 3D, w której główną rolę grają algi.

Baza na Księżycu Xorx to projekt zespołu Innspace przygotowany na konkurs Moon Base Design Contest. Polska grupa zajęła 4. miejsce, jednak na swoim koncie ma również sukcesy w innych konkursach związanych z architekturą kosmiczną. Zdobyli tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach, czy 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA.

Prelegenci:

Dr inż. Dominik Strzałka - absolwent Wydziału Elektrotechniki i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Z Uczelnią związany od 2003 r. Profesor uczelni, kierownik Zakładu Systemów Złożonych Politechniki Rzeszowskiej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu zastosowań teorii systemów złożonych i termodynamiki nieekstensywnej w informatyce. Kierownik grantów: POKL Zostań dobrym inżynierem, POWR Elektronika dla branży automotive, PCI Technologia Oxford Nanopore: optymalizacja enzymów oraz analizy danych genomicznych pod kątem zastosowań komercyjnych realizowanych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PRz. Wykonawca kilkudziesięciu grantów dla przemysłu i otoczenia społeczno-gospodarczego, organizator programów stażowych dla studentów, członek i ekspert Rady Sektora IT, IEEE Access Associate Editor.

Dr Michał Piętal - absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW (magisterium) oraz Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (doktorat). Następnie dwukrotnie, stażysta podoktorski w Laboratorium Genomiki Funkcjonalnej i Strukturalnej, Centrum Nowych Technologii UW. Praktycznie od czasów maturalnych aż do momentu zatrudnienia na PRz pracował w branży ICT, a przez ostatnie 10 lat, specjalizował się w tematyce Analytics & BigData. Od 2019 r. adiunkt w Zakładzie Systemów Złożonych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Opiekun Koła Naukowego Machine Learning, współorganizator DataScience Rzeszów Meetup, Certified Business Intelligence Professional. Ekspert zewnętrzny Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Executive Doctor of Business Administration.

Autor publikacji z dziedziny bioinformatyki, informatyki, prawa własności intelektualnej oraz patentu. Jego główne zainteresowania badawcze to analizy macierzy interakcji chromatyny, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału technologii Oxford Nanopore. W wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom: filmy SF, retro-komputery oraz wycieczki w góry.

Justyna Pelc - studentka ostatniego roku Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej. Uzyskała tytuł inżyniera na kierunkach Automatyka i Robotyka oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Zawodowo związana z komunikacją i marketingiem w sektorze nowych technologii, obecnie pracuje jako Communications Manager w firmie DAC.digital.

Zafascynowana kosmosem, zwłaszcza wszystkim związanym z Marsem. Lider grupy Innspace, która zajmuje się projektami związanymi z inżynierią kosmiczną – projektuje bazy marsjańskie (Gold Winner w konkursie Future Mars Life) czy samoloty suborbitalne (ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge). Jako członek Advisory Board w Mars Society South Asia (MSSA) jest jurorem podczas konkursów kosmiczno-robotycznych. Oprócz tego realizuje kosmiczne zainteresowania jako członek Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej oraz National Point of Contact przy Space Generation Advisory Council.

Udział w webinarze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Aby aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu należy zapisać się i połączyć poprzez ClickMeeting.

Zapraszamy!

UE UE