Virtual Wednesday Innovation Night #11 ➡ Space 5.0 - evolution vs. revolution

Virtual Wednesday Innovation Night #11 ➡ Space 5.0 - evolution vs. revolution

24 lutego 2021 10:27

Zapraszamy na VIRTUAL WEDNESDAY INNOVATION NIGHT #11, cykliczne spotkania łączące przedsiębiorców, innowatorów, naukowców, inwestorów, pomysłodawców, mentorów, badaczy, studentów i aktywnych uczestników ekosystemu innowacji, startupów oraz przedsiębiorczości z województwa podkarpackiego.

Zobacz czym jest Wednesday Innovation Night ➡ https://www.youtube.com/watch?v=S0madJY0DJY

REJESTRACJA ➡ http://bit.ly/virtualwin11

Virtual Wednesday Innovation Night #11

Space 5.0 - evolution vs. revolution

17 marca 2021 r., godz. 17:00

Spotkanie poprowadzą: Wojciech Fiksa, Project Manager WIN oraz Marcin Rudnicki, Business Developer ProtoCreativeLabs PCI

W PROGRAMIE:

  • Nowe kosmiczne eksploracje na kierunku Ziemia-Księżyc-Mars
  • Polacy w krajowym i międzynarodowym sektorze kosmicznym
  • Technologie satelitarne - od miniaturyzacji do konstelacji


AGENDA SPOTKANIA

16:30 - Start platformy, networking

17:00-17:05 - Rozpoczęcie wydarzenia 

17:05-17:20 - Misja marsjańskiego łazika planetarnego „Perseverance” NASA Mars 2020

Gość specjalny: Artur Chmielewski (NASA JPL)

17:20-18:05 - Panel dyskusyjny: Nowe kosmiczne eksploracje na kierunku Ziemia-Księżyc-Mars

Uczestnicy: Gordon Wasilewski ASTRONIKA, Paweł Pacek ARP, Tomasz Zapalski ZPSK, Adam Okniński ŁUKASIEWICZ-ILOT

18:05-18:30 - SpaceX, Starlink i nie tylko czyli kosmiczne eksploracje; 

Gość specjalny: Karol Wójcicki („Z głową w gwiazdach”)  

18:30-19:15 - Panel dyskusyjny: Polacy w krajowym i międzynarodowym sektorze kosmicznym, Technologie satelitarne - od miniaturyzacji do konstelacji; 

Uczestnicy: Monika Łebkowska SPIRE, Agnieszka Łukaszczyk PLANET, Marek Krawczyk KP LABS, Damian Jamroz SATREVOLUTION

19:15-19:30 Szanse i wyzwania na rynku konstelacji satelitarnych 

Gość specjalny: Marek Wójcik (SES)

19:30-19:40 - Program PCI Space Exploration

19:40 - Zakończenie wydarzenia

19:40-20:30 - Networking


NA WIRTUALNEJ SCENIE WYSTĄPIĄ:

GOŚĆ SPECJALNY Karol Wójcicki - pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach” na Facebooku. Przemierza cały świat w pogoni za zaćmieniami Słońca, a dwa miesiące w roku spędza za kołem podbiegunowym polując na zorze polarne. Jednocześnie uwielbia leżeć na tarasie u siebie w domu, wypatrując sypiących z nieba meteorów. Z zarażania swoją astronomiczną pasją innych uczynił sposób na życie. Zorganizował jedne z największych na świecie wspólnych obserwacji nocnego nieba (na 12 tys. osób) oraz wiele innych imprez popularnonaukowych. Częsty gość programów telewizyjnych i radiowych. Współpracownik Gazety Wyborczej. Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka. W latach 2008-2016 związany z Centrum Nauki Kopernik. Obecnie odkrywa przed innymi sekrety Arktyki, podczas wypraw na obserwacje zorzy polarnej. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową.

GOŚĆ SPECJALNY Marek Wójcik – ekspert w dziedzinie telekomunikacji, od ponad 30 lat związany z branżą satelitarną. Zdobywał doświadczenie w kraju poznając zasady działania międzynarodowych systemów satelitarnych obsługujących różne segmenty rynku w ramach usług operatorów Inmarsat, Eutelsat, Intersputnik i Intelsat. Jako specjalista od systemów DVB-S brał aktywny udział w cyfryzacji międzynarodowej sieci EBU i wdrażaniu pierwszych standardów satelitarnej telewizji cyfrowej w Polsce. Od 20 lat związany z operatorami systemów satelitarnych NewSkies Satellites i SES. Zdobywał doświadczenie biznesowe i techniczne w różnych obszarach działalności tych organizacji. Od ponad dekady swoją energię i doświadczenie skupia na rozwoju zespołów i systemów odpowiedzialnych za optymalne wykorzystanie zasobów konstelacji satelitów telekomunikacyjnych GEO i MEO oraz systemów hybrydowych. Jest entuzjastą i promotorem wprowadzania nowych technologii, w tym algorytmów optymalizacji i uczenia maszynowego do procesów planowania i zarządzania zasobami systemów satelitarnych. Pasjonat współpracy w międzynarodowym otoczeniu, jest zdecydowanym zwolenninkiem budowania zespołów w oparciu o zróżnicowane kompetencje i doświadczenie. Z sukcesami wprowadza do kierowanych zespołów studentów i absolwentów szkół wyższych.   

GOŚĆ SPECJALNY Artur B. Chmielewski - pracownik Centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii. Do USA przeniósł się tuż po ukończeniu liceum w Warszawie. Ukończył Mechanikę na Uniwersytecie Michigan, następnie Nauki Komputerowe na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC0, zaś na końcu Zarządzanie w UCLA. W Stanach Zjednoczonych nazywano go “ABC”, gdyż okazało się, że ma za trudne nazwisko, ale za to proste inicjały, które sprytnie nadał mu jego ojciec - Papcio Chmiel, znany autor komiksu “Tytus, Romek i A’Tomek.” Pracując w NASA, Artur Chmielewski wykonywał zadania z każdego obszaru: budował instrumenty naukowe w laboratorium, generator nuklearne na pustyni, testował części do statków kosmicznych oraz pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowicz, Saturn, jak również asteroid. Był dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, a ostatnią z nich było lądowanie na komecie. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienia zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy. Warto nadmienić, że teleskop miałby wymiary Stadionu Narodowego! 

Poza inżynierią oraz nauką był konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną, z amerykańskimi indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Obecnie pracuje nad nową miliardową misją do miejsca, gdzie, chyba poza Ziemia, najłatwiej byłoby rozwinąć się życiu.

Dr Agnieszka Łukaszczyk - starsza dyrektorka ds. europejskich w Planet. Ukończyła studia z zarządzania przestrzenią w nowych gospodarkach w SGH w Warszawie, stosunki międzynarodowe w American University School of International Service oraz nauki polityczne na University of Tennessee. Studiowała również na Uniwersytecie Katolickim w Louvain (Belgia), na Uniwersytecie Jagiellońskim i w World Trade Institute w Bernie (Szwajcaria). Doświadczenie zawodowe zdobywała w Wydziale Politycznym Ambasady RP w Waszyngtonie, w American Electronics Association w Brukseli, w Senacie RP w Warszawie oraz w Warsaw Business Journal. Pracowała w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej oraz w zespole ds. Polityki Kosmicznej i Badań Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora brukselskiego biura amerykańskiej Secure World Foundation. Była też przewodniczącą i dyrektor wykonawczą Rady Doradczej ds. Generacji Kosmicznej wspierającej Program Narodów Zjednoczonych ds. Zastosowań Kosmicznych. Pracowała naukowo w Europejskim Instytucie Polityki Kosmicznej. Obecnie wiceprezeska ds. Europy podczas Światowego Tygodnia Kosmicznego i członkini Rady Dyrektorów ds. kobiet w sektorze kosmicznym na Europę. Napisała i obroniła pracę doktorską z zakresu bezpieczeństwa kosmicznego w Akademii Obrony Narodowej.

Monika Łebkowska - Menadżer ds. Marketingu Produktu w Spire Global. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie i Marketing oraz Politechniki Warszawskiej na kierunku Ekonomia. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie zawodowe, w tym bogatą praktykę zawodową w międzynarodowym sektorze kosmicznym. Doświadczenie zawodowe zdobywała pełniąc różne funkcje w zakresie marketingu, komunikacji i PR m.in w firmie Satlynx, dostawcy usług komunikacji satelitarnej oraz SES, globalnego operatora satelitarnego. Obecnie Monika jest odpowiedzialna za strategię marketingową produktów i działania promocyjne w dwóch segmentach usług Spire Global – Spire Space Services oraz Spire Earth Intelligence.  

Gordon Wasilewski - inżynier ds. badań i rozwoju w firmie Astronika oraz doktorant w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej. Zajmuje się zasobami kosmicznymi, szczególnie skupiając się na księżycowych i marsjańskich depozytach lodowych. Uczestnik Space Resources Program w Colorado School of Mines. Członek AIAA oraz obserwator GEGSLA.

Marek Krawczyk - uzyskał tytuł magistra w dziedzinie tłumaczeń pisemnych i ustnych z języka angielskiego na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł magistra w dziedzinie japonistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz stopień doktora z wyróżnieniem w dziedzinie informatyki na Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo, Japonia. Obecnie uczęszcza na studia podyplomowe z zakresu przedsiębiorczości w sektorze kosmicznym na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Swoje kwalifikacje poszerzył o kursy na poziomie uniwersyteckim z zakresu geodezji kosmicznej na Uniwersytecie Hokkaido w Sapporo w Japonii oraz z zakresu projektowania satelitów w fazach 0/A/B na Politechnice Warszawskiej. Jego wcześniejsze doświadczenia zawodowe obejmują zarówno techniczne, jak i administracyjne stanowiska w instytucjach zajmujących się badaniem i rozwojem dziedzin związanych ze sztuczną inteligencją. Obecnie obejmuje stanowisko Dyrektora ds. Rozwoju Biznesu w KP Labs w Gliwicach, gdzie odpowiedzialny jest za rozwój usług i produktów dla sektora kosmicznego, w tym: optyki, wizji maszynowej, obrazowania satelitarnego, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Dr inż. Adam Okniński - pracownik naukowym i kierownik Zakładu Technologii Kosmicznych w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Odpowiada za Zespół pracujący and ekologicznymi napędami satelitarnymi i technologiami rakietowymi w ramach między innymi projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej i Narodowego Centrum Badan i Rozwoju. W latach 2014-2016 wyjechał z Polski i pracował w głównej siedzibie technologicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii, jako inżynier do spraw napędów kosmicznych. W roku 2019 został powołany w skład Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2019-2022 i powierzono mu tworzenie Zespołu ds. kosmicznych systemów wynoszenia KBKiS PAN, której został przewodniczącym. Adam Okniński jest również współzałożycielem stowarzyszeń: Polskiego Towarzystwa Rakietowego i Polish Space Professionals Association. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Poza działalnością związaną z zarządzaniem i rozwojem zespołu, wykazuje się także aktywnością naukową. Jego dorobek naukowy to ponad 80 publikacji, w tym większość o zasięgu międzynarodowym. Uzyskał wiele wyróżnień na międzynarodowych targach innowacji, a w 2020 roku zostal laureatem europejskiej edycji konkursu Forbes „30 under 30” w kategorii „Manufacturing & Industry” jako jedna z 30 osób w Europie. 

Tomasz Zapalski - Kierownik Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Politolog. Pracował jako I sekretarz ds. handlowych w Ambasadzie RP w Ałmaty, gdzie odpowiadał za promocję i ekspansję polskich produktów oraz inwestycji na rynku Kazachstanu i Kirgistanu. Przez wiele lat doradca ds. public affairs i government relations. Pracował m.in. dla firm z sektora energetycznego, medycznego, recyklingowego, tytoniowego oraz innowacyjnego. 

Paweł Pacek - Dyrektor Biura Rozwoju Technologii, ARP SA. Prawnik, absolwent Wydziału Prawa na KUL-u, Podyplomowego Studium Handlu Zagranicznego SGH, oraz studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie słuchacz kursu EMBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Przez wiele lat zajmował się zarządzaniem funduszami UE m.in. związanych z cyfryzacją administracji oraz budową infrastruktury Internetu szerokopasmowego na obszarach wiejskich. Obecnie Dyrektor  Biura Rozwoju Technologii w ARP S.A. gdzie zajmuje się m.in. wsparciem rozwoju innowacyjnych branż przemysłu takich jak technologie kosmiczne oraz robotyka i automatyka przemysłowa a także wdrażaniem usług proinnowacyjnych w dużych przedsiębiorstwach. Autor strategii biznesowej ARP SA w obszarze technologii kosmicznych oraz inicjator działań w niej ujętych: programu stażowego, instrumentów pożyczkowych i inwestycyjnych, ARP Space Academy, programu transferu technologii. W ramach konsorcjum ESA BIC Poland, odpowiedzialny z ramienia ARP SA za koordynację powołania inkubatora biznesowego w Polsce. Członek TASK FORCE-PL - zespołu zadaniowego ds. wyboru projektów finansowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną przy Ministerstwie Rozwoju oraz członek Rady Nadzorczej Creotech Instruments SA.

Damian Jamroz - Board Member & COO @ SatRevolution. Odpowiada za sprzedaż, rozwój biznesu i finansowanie, w tym obsługę inwestorów, międzynarodową ekspansję oraz partnerstwa strategiczne, w ramach sprawowanych funkcji członka zarządów i dyrektora operacyjnego. Specjalizuje się w zakresie kształtowania strategii, realizacji procesów inwestycyjnych oraz finansowania projektów i przedsiębiorstw, optymalizacji procesów biznesowych, transakcjach fuzji i przejęć, wycenie przedsiębiorstw, tworzenia łańcuchów dostaw, a także zarządzania obszarem badawczo-rozwojowym, w tym rozwoju innowacyjnych usług i produktów, transferu wiedzy oraz komercjalizacji technologii. Swoje umiejętności wykorzystuje we współpracy z SatRevolution od czerwca 2020 roku. Posiada ponad 10 letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas projektów o znaczeniu strategicznym, w których uczestniczył w rolach inwestora, członka zespołów zarządzających, partnera, kierownika projektów oraz analityka biznesowo-finansowego. Z sukcesem zrealizował projekty zarówno dla polskich, jak i globalnych korporacji, firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, uczelni naukowych, instytucji finansowych, instytutów badawczych oraz agencji rządowych. Przed rozpoczęciem współpracy z SatRevolution, skupiał się na projektach w branży energetycznej, m.in. dla Grupa Eesti Energia, Grupa CEZ, Grupa PGE, Grupa Energa czy Grupa Tauron. Pierwsze doświadczenia w branży doradztwa strategicznego zdobywał w pracy dla Ernst & Young w roli analityka, konsultanta i menadżera projektów.

Damian jest absolwentem Trinity College, University of Cambridge, gdzie uzyskał tytuł licencjacki (B.A. with Hons.) oraz podwójny tytuł magisterski (M.Eng. i M.A.) w ramach multidyscyplinarnych studiów inżynieryjnych, które ukończył ze specjalizacją w zakresie Inżynierii Lotniczej i Termicznej.  


Udział w webinarze jest bezpłatny. Aby aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu należy zarejestrować się i połączyć poprzez dedykowaną platformę.

Virtual Wednesday Innovation Night jest ogniwem łączącym innowatorów z inwestorami, pomysłodawców z mentorami, badaczy z funduszami i uczestnikom ekosystemu - pomaga odnaleźć się Wam nawzajem i współpracować. Nie jest to zwykła konferencja, więc zapomnij o sprzedaży i marketingu, a przygotuj się na ułatwiony networking i kreatywne wystąpienia!

REJESTRACJA ➡ http://bit.ly/virtualwin11

Zapraszamy!

Zespół PCI

UE UE