Nauka i biznes na przykładzie Szwecji i Meksyku

Nauka i biznes na przykładzie Szwecji i Meksyku

23 lipca 2019 18:27
W dniu 23 lipca w Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI), przy ul. Lenartowicza 4 o godz. 13:00 odbyło się pierwsze spotkanie pt. „Doświadczenia i dobre praktyki współpracy nauki z biznesem na przykładzie Szwecji i Meksyku” w ramach inauguracji cyklu spotkań dedykowanych rozwojowi Podkarpackiego Ekosystemu Innowacji i Startupów. Główną ideą spotkania było zaprezentowanie dobrych praktyk współpracy nauki i biznesu oraz komercjalizacji badań w Szwecji, jak i tworzenia startupów na przykładzie nowatorskich rozwiązań zastosowanych na Uniwersytecie w Monterrey w Meksyku. Spotkanie otworzył Dyrektor ds. Rozwoju PCI - Sławomir Olejnik. W trakcie krótkiej prezentacji zostały przybliżone założenia spotkań, które zostały zainicjowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Gośćmi pierwszego spotkania otwierającego nową przestrzeń były niezwykłe osoby Pani prof. Ewelina Ferchow i Pani dr Maria Olsson, które w trakcie wystąpień zainspirowały uczestników do nowych działań na linii nauka i biznes.
 
Dr Maria Olsson Konsult (Szwecja) / Jest absolwentką Wydziału Chemii Organicznej na Politechnice Warszawskiej oraz kursów Business School z ukierunkowaniem na międzynarodowy marketing. Prowadziła prace badawcze i rozwojowe na Politechnice w Trondheim i w Finskim Instytucie Naukowym VTT. Od 1993 roku prowadzi prywatną firmę Maria Olsson Konsult, z której usług korzystały największe koncerny skandynawskie takie, jak: ABB Corporate Research AB, ABB Kontrol AB, ABB High Voltage AB, Premix OY (Finlandii), Kvearner Oil&Gas A.S, Norwegia oraz firma Karbomont (Kanada). Po wejściu Polski do UE pracuje aktywnie nad ułatwieniem wejścia polskich firm na rynek szwedzki oraz wyszukiwaniem partnerów rynkowych dla firm polskich i szwedzkich. Aktywna działaczka w europejskim i światowym ruchu polonijnym. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji. Członek Zarządu organizacji doradczych dla różnych departamentów Rządu Szwedzkiego. Przewodnicząca Fundacji Polonia Gospodarcza Świata. Certyfikowana Ambasadorka Polskiej sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet oraz organizatorka Polskiego Klubu Kobiet Sukcesu. Za swoje zasługi dla Polski otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski przyznane przez Prezydenta RP.
 
Prof. Ewelina Ferchow / Facylitator, twórczyni innowacyjnych systemów (Meksyk). Współzałożycielka Verde Olarte, akceleratora sztuki promującego wschodzących artystów z Ameryki Południowej. Projektantka wysoko innowacyjnych metodologii: "Moonshot Thinking" oraz "Fail in love". Ponad 10 lat doświadczenia w dziedzinie innowacji. Wykładowczyni, trenerka kreatywności, innowacyjności, celowości i zrównoważoności innowacyjnych projektów. Narodowa Liderka innowacji i myślenia eksponencjalnego, była dyrektorka Katedry Wielodyscyplinarności Innowacji w Instytucie Technologicznym w Monterrey, wcześniej dyrektorka Innowacji i Rozwoju Inżynierii tamże. Współprojektantka i dyrektorka innowacyjnych przestrzeni: INNOVaction GYM i Campus Monterrey.

Wydarzenie było okazją do dyskusji oraz wymiany doświadczenia. W trakcie spotkania odbył się panel dyskusyjny, który poprowadził Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań PCI - Konrad Frontczak. Już niebawem odbędą się kolejne spotkania na które serdecznie zapraszamy.
 
Spotkanie było transmitowane na żywo na naszym fanpageu na Facebooku.
Obejrzyj nagranie ze spotkania: youtu.be/QIuAlR4tynM
UE UE